Dlaczego Niektórzy Czują Się Źle, Gdy Są Na Haju?

Czy kiedykolwiek doświadczałeś zbyt mocnych efektów marihuany? Jest to doświadczenie najczęściej spotykane w młodości, kiedy wciąż uczymy się, ile marihuany może znieść nasze ciało.
Prawdopodobnie wielu z nas przekroczyło swoją własną granicę!

Czym jest zazielenienie? Uczucie mdłości, niepokoju i innych nieprzyjemnych objawów. Chociaż nie zawsze tak jest, czasami kończy się to wymiotami. Nie każdy, kto palił trawkę, przejdzie przez to doświadczenie. Co więcej, doświadczenie zazielenienia może być dość specyficzne w zależności od osoby. W tym artykule zamierzamy zbadać naukę stojącą za zazielenieniem i co można zrobić, aby go uniknąć.

Czym jest zazielenienie?

Ustaliliśmy już, że zazielenienie to oszałamiające uczucie, po którym często następuje paranoja i wymioty. Jedno z badań wykazało, że tetrahydrokannabinol (THC) również zwiększa częstość akcji serca i obniża ciśnienie krwi, ponieważ naczynia krwionośne są rozszerzone. Inne doświadczenia związane z zazielenieniem mogą obejmować :

• Dreszcze lub poty,
• Brak koncentracji,
• Brak mobilności,
• Ciężkość kończyn,
• Mdłości.

Podczas gdy wiele osób będzie miało różne doświadczenia związane z zazielenieniem, istnieje ogólny konsensus dotyczący złego samopoczucia. W skrajnych przypadkach niektóre osoby mogą mieć łagodne halucynacje – podobne do tych wywoływanych przez inne doświadczenia psychodeliczne, takie jak grzyby psilocybinowe i dietyloamid kwasu lizergowego (LSD). Uczucie zazielenienia może być dość przytłaczające. Tak bardzo, że możesz czuć się tak, jakby twoje ciało było w niebezpieczeństwie lub na skraju śmierci. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie odnotowano przypadku przedawkowania marihuany.

W związku z tym, o ile marihuana jest jedyną substancją, której użyłeś, opieka medyczna zwykle nie jest wymagana. Jeśli jednak połączyłeś marihuanę z alkoholem lub silniejszymi substancjami (np. kokainą, lekami na receptę itp.), możesz potrzebować pomocy medycznej. Nie wspominając już o tym, że doznania, których doświadczasz, nie będą trwać wiecznie. Ramy czasowe zielenienia są różne, ale nikt nigdy nie przechodzi przez to dłużej niż kilka godzin. Oczywiście czas może wydawać się spowolniony, gdy jesteś na haju, a z kolei możesz mieć wrażenie, że doznania nigdy się nie skończą.

Tak ważna jest wiedza na temat zazieleniania. Świadomość, że całe doświadczenie ma swój koniec, prawdopodobnie złagodzi pewne obawy i, miejmy nadzieję, zmniejszy złe samopoczucie.

Dlaczego ludzie doświadczają zazielenienia?

Jak można sobie wyobrazić, istnieje nauka stojąca za tym, dlaczego ktoś doświadcza tych niepokojących wrażeń. Niestety, badania dotyczące marihuany i kannabinoidów są dość ograniczone. W związku z tym nie mamy pełnego zrozumienia jak działa ten proces. W naszych ciałach znajduje się układ endokannabinoidowy (ECS). Układ ten działa poprzez receptory kannabinoidowe 1 i 2 (receptory CB1 i CB2) i jest odpowiedzialny za szereg codziennych funkcji, takich jak apetyt, nastrój, pamięć, ból i sen. ECS zawiera endokannabinoidy – cząsteczki wytwarzane przez organizm, aby wszystko działało sprawnie. Naukowcy zidentyfikowali obecnie dwa kluczowe endokannabinoidy:

• Anandamid (AEA),
• 2-arachidonoliglicerol (2-AG).

Te endokannabinoidy wiążą się z receptorem CB1 lub CB2 w celu przekazywania wrażeń w całym naszym ciele. Na przykład, jeśli odczuwasz ból, endokannabinoidy mogą celować w receptory CB1, aby zapewnić ulgę. Kannabinoidy występujące w konopiach indyjskich (znane jako fitokannabinoidy) mają niezwykle podobny skład chemiczny do naszych endokannabinoidów. Z kolei mogą one łatwo wchodzić w interakcje z naszym ECS, gdy spożywamy produkty z konopi indyjskich. THC w szczególności przyłącza się do receptorów CB1.

Kiedy spożywamy zbyt dużo THC, te receptory CB1 mogą zostać przytłoczone, co z kolei powoduje, że czujemy się chorzy. Objawy, które utrzymują się po zazielenieniu, zależą od wielu czynników, w tym:

• Twój skład fizjologiczny,
• Tolerancja na konopie indyjskie,
• Moc spożytej marihuany.

Ponieważ receptory CB1 znajdują się w mózgu i są przede wszystkim odpowiedzialne za regulację i kontrolowanie układu limbicznego mózgu i układu nagrody, uczucie paranoi nie jest zbyt zaskakujące. Co więcej, gdy nasz mózg jest przytłoczony bodźcami, reakcja naszego ciała jest całkowicie naturalna.

Czy zazielenienie powoduje jakiekolwiek skutki uboczne?

W chwili obecnej nie ma dowodów na to, że odurzenie konopiami indyjskimi samo w sobie spowoduje krótkoterminowe (natychmiastowe) szkody. Jeśli jednak zmagasz się z jakąś chorobą, istnieją sytuacje, w których marihuana może pogorszyć twój stan zdrowia. Na przykład, jeśli przyjmujesz leki nasenne, aby dobrze się wyspać, marihuana może utrudniać oddychanie.

Istnieją również przypadki, w których marihuana może skłonić niektóre osoby do niebezpiecznych zachowań. Wszyscy słyszeliśmy historie o tym, jak ktoś za bardzo się naćpał i wyskoczył z okna, ginąc. Oczywiście jest to dalekie od prawdy i nie o tym mówimy. Osoby odurzone marihuaną mogą raczej uważać, że prowadzenie pojazdu silnikowego jest w porządku. Należy tego unikać za wszelką cenę, ponieważ naraża to również życie innych ludzi. Ponadto, jeśli jesteś pod wpływem marihuany, najlepiej będzie pozostać w jednym miejscu (np. na kanapie lub w łóżku). Ponieważ wielu osobom brakuje umiejętności motorycznych podczas zazieleniania, niektórzy mogą być podatni na wypadki, które mogą być niebezpieczne.

Rozumiemy, że zazielenienie jest niepokojącym doświadczeniem. Możemy jednak śmiało powiedzieć, że nie ma dowodów na to, że palenie zbyt dużej ilości marihuany spowoduje jakiekolwiek krótkoterminowe uszkodzenia mózgu i ciała. Warto jednak wspomnieć, że zaobserwowano długoterminowe konsekwencje używania konopi indyjskich. Jeśli regularnie palisz marihuanę, w twoim najlepszym interesie może być całkowite unikanie THC. Na szczęście, marihuana oferuje inne opcje w postaci różnych kannabinoidów – w szczególności kannabidiolu (CBD).

Czy można zapobiec epizodom zazielenienia?

Osoby, które nigdy wcześniej nie próbowały marihuany lub dopiero zaczynają swoja przygodę, są najbardziej narażone na zazielenienie. Osoby te nie rozwinęły tolerancji na roślinę ani nie zrozumiały, jaka ilość marihuany jest dla nich zbyt duża.

Ważne jest, aby zrozumieć, że „haj” konopny wpływa na każdego inaczej. Z tego powodu, najprawdopodobniej w twoim najlepszym interesie jest rozpoczęcie od niskiej dawki i stopniowe jej zwiększanie.

Jeśli palisz marihuanę, może to wyglądać jak zaciągnięcie się jednym lub dwoma jointami, aby sprawdzić, jak się czujesz. Najlepiej jest odczekać co najmniej pół godziny przed spożyciem większej ilości, ponieważ efekty marihuany mają tendencję do przeciągania się w czasie. Jeśli okaże się, że dobrze tolerujesz „haj”, to nie krępuj się i weź jeszcze kilka zaciągnięć. Jeśli jednak zauważysz, że czujesz się nieco niespokojny po tych zaciągnięciach, w twoim interesie może być nie spożywanie większej ilości.

Odmierzanie dawki marihuany może być trudne, ponieważ nigdy tak naprawdę nie wiesz, ile wdychasz. Możesz być zainteresowany innymi metodami konsumpcji, takimi jak produkty spożywcze z konopi indyjskich. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że inne metody konsumpcji mają różny wpływ na organizm. W przypadku produktów spożywczych, „haj” trwa zwykle znacznie dłużej. Korzystne może być upewnienie się, że masz wystarczającą ilość jedzenia i wody w organizmie przed spożyciem marihuany. Pomoże to organizmowi wchłonąć endokannabinoidy i sprawi, że haj będzie bardziej relaksujący. Oczywiście, dobrze jest też mieć pod ręką dużo wody, ponieważ palenie ma tendencję do wysuszania ust.

Co więcej, najlepiej jest unikać innych substancji podczas spożywania konopi indyjskich – zwłaszcza jeśli jesteś nowym użytkownikiem tej rośliny. Przede wszystkim należy trzymać się z dala od alkoholu, ponieważ sam w sobie wywołuje zawroty głowy.

Czy jest coś, co mogę zrobić, aby powstrzymać się przed zbytnim odurzeniem?

Choć nie lubimy się do tego przyznawać, niewiele można zrobić, aby odwrócić „haj”. Na szczęście, odurzenie marihuaną nie trwa zbyt długo (najwyżej kilka godzin), a pamiętanie, że wkrótce się skończy, może przynieść ulgę. Pomocne może być umieszczenie się w wygodnym otoczeniu i upewnienie się, że organizm otrzymuje dużo wody. Jeśli to możliwe, otocz się ludźmi, którym możesz zaufać.

Kannabidiol (CBD) może być lekarstwem na zmniejszenie „haju” marihuany. Niektóre badania sugerują, że CBD może pomóc zrównoważyć nasz ECS, a tym samym zmniejszyć ilość odczuwanego przez nas haju. Pod koniec dnia, jeśli nadal doświadczasz zazielenienia, unikanie marihuany może być po prostu w twoim najlepszym interesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.