Czy Biały Nalot Na Glebie To Pleśń?

Chociaż grzyby są integralną częścią zdrowej gleby, jeśli zauważysz pleśń rosnącą na ziemi doniczkowej lub na roślinach, oznacza to, że coś jest nie tak z warunkami wzrostu rośliny. Jeśli znajdzie się na glebie, może to być łatwe rozwiązanie, ale jeśli znajdzie się na roślinie, będziesz musiał podjąć bardziej inwazyjne działania, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa i potencjalnemu uszkodzeniu rośliny.

Na szczęście istnieje wiele prostych sposobów na pozbycie się pleśni i zapobieganie jej rozwojowi na roślinach doniczkowych!

Jak wygląda pleśń na glebie roślinnej?

Zwykle zauważysz pleśń rosnącą na glebie, której kolor kontrastuje z ciemnobrązowym lub czarnym brudem lub z zielonymi liśćmi rośliny. Może mieć pewien wymiar i wyglądać jak bawełniany, puszysty, rozmyty lub może wyglądać, jakby był rozsypany po powierzchni gleby (upewnij się, że nie pomyliłeś perlitu w mieszance gleby z rozwojem grzybów!)

Najczęściej spotykane formy pleśni:

• Biała pleśń (zwykle grzyb saprofityczny). Biała pleśń na glebie roślin doniczkowych może wyglądać jak posypka białym proszkiem na powierzchni lub, jeśli jest bardziej rozwinięta, jak kępki bawełny lub meszek. Jest to normalny i nieszkodliwy grzyb, który pomaga rozkładać materię organiczną, ale jego przerost oznacza, że w glebie jest za dużo wilgoci. W ciężkich przypadkach może jednak przyciągnąć komary grzybowe.
• Mączniak prawdziwy (grupa pokrewnych grzybów z rodziny Erysiphaceae). Mączniak prawdziwy to kolejna biała pleśń, która wygląda jak posypka proszkowa, ale ta występuje na liściach i łodygach rośliny, wygląda jak plamy. Warstwa mączniaka prawdziwego może blokować liście przed pochłanianiem światła słonecznego, zakłócając fotosyntezę i uszkadzając roślinę, dlatego należy ją natychmiast usunąć, gdy ją zauważysz.
• Szara pleśń (nazwa naukowa Botrytis). Szara pleśń, podobnie jak mączniak prawdziwy, to zakurzony grzyb, który rośnie na łodygach i liściach roślin, a także na glebie tuż wokół podstawy rośliny. Ma zabarwienie od średniego do ciemnoszarego, a pleśń ta może uszkodzić lub zabić roślinę doniczkową, uszkadzając tkankę liści i łodyg.
• Czarna pleśń (grupa pleśni obejmująca Aethaloderma i Capnodium). Czarna pleśń, która wygląda na zakurzoną, pełną sadzy pleśń, pojawia się z większym problemem: inwazją łuski. Czerwie żywią się mięsistymi liśćmi roślin i wydzielają słodką substancję zwaną spadzią, na której rozwija się sadza. Chociaż pleśń może osłabić aktywność fotosyntetyczną rośliny, prawdziwe szkody powodują szkodniki zjadające liście.

Co powoduje rozwój pleśni na glebie roślin?

Rozwój pleśni na roślinach może być powodowany przez różne czynniki środowiskowe: od irytujących po szkodliwe.

• Nadmierne podlewanie. Główną przyczyną rozwoju pleśni jest nadmierne podlewanie rośliny. Nadmiar wilgoci stwarza warunki, w których rozwija się pleśń, zwłaszcza gdy jest chłodno i ciemno.
• Słaby drenaż. Jeśli doniczka nie posiada odpowiedniego drenażu, nawet regularne podlewanie może prowadzić do gromadzenia się nadmiaru wilgoci, co prowadzi do wilgotnego środowiska, które nie tylko sprzyja rozwojowi pleśni, ale może również uszkodzić korzenie.
• Słaba cyrkulacja powietrza. Ruch powietrza jest ważny, aby zapobiec osiadaniu zarodników pleśni i odparować wilgoć, aby gleba i rośliny pozostały na tyle suche, że pleśń nie mogła się rozwijać.
• Zanieczyszczona gleba. Kiedy zarodniki są już obecne w starej glebie lub w glebie z zewnątrz, łatwiej jest im ustalić, kiedy warunki mogą obrócić się na ich korzyść.
• Rozkładające się liście na powierzchni. Umieszczanie liści na roślinach w celu ściółkowania lub nawozu może pomóc roślinom zatrzymać wilgoć i otrzymać zapas składników odżywczych, ale ta ciemna, wilgotna przestrzeń jest również idealna do rozwoju grzybów.

Czy spleśniała gleba zaszkodzi mojej roślinie?

Chociaż niektóre pleśnie mogą zaszkodzić roślinom, a inne nie, każda pleśń rosnąca w glebie oznacza, że coś jest nie tak. Jeśli Twoja roślina znajduje się w zbyt ciemnym pomieszczeniu, w którym powietrze nie przemieszcza się zbyt mocno, lub jeśli roślina otrzymuje za dużo wody, nie tylko sprzyja to rozwojowi pleśni, ale także sama roślina nie będzie w swoim środowisku.

Pleśń i szkodniki najłatwiej zasiedlają się, gdy warunki wzrostu rośliny nie są idealne, dlatego dokonanie niewielkiej zmiany w środowisku może znacząco pomóc w utrzymaniu zdrowych i wolnych od pleśni roślin domowych.

Jak pozbyć się pleśni w glebie roślinnej?

Pozbycie się pleśni na glebie roślinnej jest dość proste. Z pewnością można temu zaradzić poniższymi metodami, ale przesadzanie roślin jest również metodą delikatną i łatwą.

• Leczenie pleśni sodą oczyszczoną. Pół łyżeczki sody oczyszczonej i ćwierć łyżeczki naturalnego mydła zmieszanych w 2 litrach lub pół galona wody można użyć do spryskania, wytarcia i leczenia niektórych rodzajów pleśni. Soda oczyszczona uszkadza pleśń, powodując, że powierzchnia rośliny i jej gleba są zbyt zasadowe, aby pleśń mogła przetrwać bez szkody dla rośliny.
• Leczenie pleśni octem. Zmieszanie łyżki octu (białego lub jabłkowego) z 2-4 litrami lub od połowy do pełnego galona wody zakłóci rozwój pleśni, jeśli użyjesz go do czyszczenia rośliny lub zastosujesz go zapobiegawczo. Kwaśne właściwości octu działają przeciwgrzybiczo, a rozcieńczony roztwór jest łagodny dla roślin.
• Oczyszczanie gleby nadtlenkiem wodoru. Zmieszaj 1 część 3% nadtlenku wodoru z 4 częściami wody, aby uzyskać roztwór, którego możesz użyć do oczyszczenia niektórych rodzajów pleśni z roślin przy minimalnym wpływie na samą roślinę.
• Leczenie olejem neem. Zmieszaj 1 1/2 łyżki betonu z olejem neem z 1 łyżeczką łagodnego mydła w płynie i 1 litrem wody, aby uzyskać roztwór, którego możesz użyć do spryskiwania lub wycierania roślin z infekcjami pleśni lub szkodników. Olejek neem zawiera cząsteczkę zwaną azadirachtyną, która jest stosowana jako środek przeciwgrzybiczy, a także jako pestycyd i środek dezynfekujący.
• Środki grzybobójcze. Zakup środka grzybobójczego jest skuteczną metodą usuwania pleśni i zapobiegania jej rozwojowi. Istnieje wiele formuł, od syntetycznych po organiczne, które leczą różne rodzaje pleśni, a także przydatne, uniwersalne środki zapobiegawcze, które zmniejszają aktywność drobnoustrojów.
• Światło słoneczne. Pleśń najlepiej rośnie w ciemnych, chłodnych i wilgotnych miejscach, gdzie nie wysycha. Wystawienie rośliny na światło słoneczne naraża ją na działanie promieni UV, które nagrzewają się i wysuszają powierzchnię, zatem przeniesienie rośliny z problemem pleśni w jaśniejsze miejsce jest łatwym sposobem na zabicie niektórych pleśni i zapobiegnięcie ich przyszłemu wzrostowi.
• Cynamon. Posypanie powierzchni gleby cynamonem może stłumić rozwój lekkiej pleśni i uszkodzić jej strukturę: cynamon ma właściwości antybakteryjne, które pomagają zwalczać wiele rodzajów pleśni.
Identyfikacja pleśni roślinnej

Pierwszym krokiem do przywrócenia roślinie optymalnego stanu zdrowia jest identyfikacja problemu, aby można było zastosować odpowiednie rozwiązanie.

Dostosuj harmonogram podlewania

Wiele problemów z grzybami wynika z nadmiaru wilgoci, niezależnie od tego, czy jest to zbyt wilgotne powietrze, czy zbyt mokra gleba. Zmniejszenie ilości wody podawanej roślinie na raz lub pozostawienie gleby do wyschnięcia na dłużej pomiędzy podlewaniami pomoże zapobiec rozwojowi pleśni.

Upewnij się, że mieszanka doniczkowa i doniczka posiadają odpowiedni drenaż

Aby zapobiec rozwojowi pleśni, niezbędny jest dobrze opróżniona doniczka. Kiedy woda gromadzi się i nasyca glebę, nie tylko grozi to rozwojem pleśni, ale może również prowadzić do zgnilizny korzeni. Mieszanka doniczkowa z wystarczającą ilością grubego materiału, takiego jak żwir, piasek lub perlit, pomoże przesunąć wodę w dół i na zewnątrz przez otwory drenażowe doniczki.

Zwiększ wentylację, aby zapobiec rozwojowi pleśni

Przepływ powietrza w glebie w doniczce jest równie ważny jak przepływ wody, ponieważ pleśń najlepiej rozwija się w nieruchomym powietrzu. Ponieważ zarodniki pleśni są tak lekkie, trzymanie wentylatora lub otwartego okna (jeśli pozwala na to pogoda) pomoże w cyrkulacji powietrza i zapobiegnie ich osadzaniu się, jednocześnie utrzymując miejsce w suchości.

Umieść roślinę w dobrze oświetlonym miejscu

Ilość światła docierającego do danego obszaru może również mieć wpływ na zdolność rozwoju pleśni. Kiedy rośliny znajdują się w ciemnych miejscach, wilgoć w doniczce nie może odparować. Ciepło słońca zarówno odparowuje nadmiar wilgoci, jak i utrzymuje powierzchnię ciepłą i suchą, dzięki czemu pleśń nie może się rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.