Marihuana Może Pomóc w Ograniczeniu Epidemii Opioidów

Czy marihuana może pomóc w ograniczeniu epidemii opioidów?

W ciągu ostatnich kilku dekad zaobserwowaliśmy wzrost używania opioidów i, co ważniejsze, zgonów związanych z opioidami. Chociaż badacze nie są w 100% pewni, co powoduje, że więcej osób szuka tych substancji, niektórzy uważają, że ma to związek z rosnącą liczbą recept na opioidy. Mówiąc najprościej, wielu osobom podaje się opioidy w celu złagodzenia bólu.

Jednak większość nie jest w 100% świadoma tego, jak uzależniające mogą być te substancje. Z kolei rozwijają uzależnienie, którego lekarze nie będą dalej wspierać. I pacjenci zwrócą się do innych leków opioidowych (np. Fentanylu lub heroiny), aby uniknąć efektów odstawienia. Jednym ze sposobów, w jaki konopie indyjskie mogą pomóc w ograniczeniu epidemii opioidów, jest stanie się nowym rozwiązaniem w leczeniu bólu.

Jak przejdziemy do tego, istnieje wiele dowodów sugerujących, że konopie indyjskie i różne kannabinoidy mogą być stosowane w leczeniu bólu w różnych warunkach. Ponadto niektóre badania sugerują, że możemy nawet używać konopi indyjskich jako leku terapeutycznego, aby pomóc osobom powracającym do zdrowia po odstawieniu opioidów.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej konopiom indyjskim i temu, jak mogą pomóc w bólu, aby zapobiec uzależnieniu od opioidów. Kolejno przyjrzymy się, w jaki sposób konopie indyjskie mogą pomóc osobom już uzależnionym od opioidów.

Przewlekły ból jest częstym objawem wielu schorzeń, w tym raka, chorób serca i cukrzycy. Przewlekły ból jest najczęstszą długotrwałą niepełnosprawnością, jakiej doświadczają ludzie na tej planecie. Obecnie istnieje wiele anegdotycznych dowodów sugerujących, że konopie indyjskie mogą łagodzić niektóre rodzaje bólu. Co więcej, niektóre odmiany konopi mogą być bardziej odpowiednie na ból niż inne.

Ale zanim będziemy mogli odpowiednio zrozumieć, w jaki sposób marihuana może pomóc w bólu, warto wiedzieć, w jaki sposób marihuana wpływa na organizm. Spożywając marihuanę, spożywamy kannabinoidy znajdujące się w konopiach indyjskich. Istnieje ponad 100 różnych kannabinoidów, ale tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD) to dwa najczęstsze. Kiedy spożywamy THC, kannabinoid przyłącza się do receptorów CB1 w mózgu i całym ciele. Receptory CB1 są odpowiedzialne za wiele regulacji, w tym uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i glutaminian. Ponieważ receptory te odgrywają rolę w systemie nagrody w mózgu, wpływają również na poziom bólu.

Stymulując te neuroprzekaźniki, THC może teoretycznie wykorzystywać system nagrody w mózgu jako sposób na zmniejszenie odczuwanego przez nas bólu. Jednak obecnie dysponujemy tylko ograniczoną liczbą badań potwierdzających tę teorię:

W przeglądzie z 2015 roku stwierdzono, że marihuana i niektóre kannabinoidy mogą pozytywnie wpływać na leczenie niektórych rodzajów przewlekłego bólu, takich jak neuropatia (ból nerwowy). W 2016 roku w artykule badawczym odkryto, że konsumpcja marihuany doprowadziła do 64% zmniejszenia używania opioidów wśród pacjentów z rakiem. Zapewniło to ludziom mniej skutków ubocznych leków i lepszą jakość życia.

Mniejsze badanie wykazało, że spośród 17 000 osób zmagających się z rakiem, 70% stwierdziło, że marihuana pomaga złagodzić ból. Jedno z badań wykazało, że osoby z przewlekłymi migrenami odczuwały ulgę w epizodach migreny dzięki zażywaniu konopi indyjskich. Niestety, badania nad konopiami indyjskimi pozostają niejednoznaczne. Australijskie badanie wykazało, że używanie marihuany nie wydaje się wpływać na tolerancję bólu pacjenta ani na zapotrzebowanie na leki opioidowe. Mimo to badania są obiecujące i pokazują, że marihuana ma potencjał. Ale w jaki sposób łagodzenie bólu za pomocą marihuany porównuje się do łagodzenia bólu za pomocą opioidów?

Obecnie opioidy pozostają jednym z najlepszych leków przeciwbólowych. Dzieje się tak, ponieważ mogą być zaprojektowane zarówno do uwalniania natychmiastowego, jak i przedłużonego – co pozwala na łagodzenie bólu o różnym spektrum. Powodem, dla którego opioidy są tak skuteczne w leczeniu bólu, jest to, że bezpośrednio przyłączają się do receptorów w mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Dzięki temu leki opioidowe wysyłają sygnał do mózgu, aby natychmiast zredukować przenoszenie bólu i umożliwić konsumentowi odczucie chwili ulgi. Jedną z największych trudności związanych z opioidami są skutki uboczne. Do najczęstszych należą:

• Dezorientacja,
• Zaparcie,
• Senność,
• Upośledzony osąd,
• Zwiększone ryzyko zarażenia się chorobą zakaźną (w przypadku wstrzyknięcia przez igłę),
• Mdłości,
• Przedawkowanie (czasami śmiertelne),
• Utrata ciąży, niska masa urodzeniowa lub rozwijające się uzależnienie dziecka od opioidów,
• Wolniejszy oddech,
• Zaburzenia związane z nadużywaniem substancji.

Oczywiście marihuana ma również szereg skutków ubocznych, z których najbardziej zauważalną jest psychoaktywność. Ale w porównaniu z opioidami, skutki uboczne konopi indyjskich są stosunkowo łagodne, dlatego wielu badaczy traktuje je jako potencjalne leczenie przeciwbólowe. Co więcej, chociaż marihuana może uzależniać, nie wiąże się z tak dużym ryzykiem jak opioidy.

Mimo, że opioidy są lepsze w łagodzeniu bólu, konopie indyjskie zapewniają mniejsze ryzyko

Jak widać, obecne badania wykazały, że opioidy pozostają lepszym środkiem przeciwbólowym niż konopie indyjskie. Konopie indyjskie są obiecujące, i nie uzależniają! Marihuana działa bezpośrednio na receptory bólu, podobnie jak opioidy. Mimo to konopie indyjskie mogą przynieść ulgę, a to wystarczy, by naukowcy mogli mieć nadzieję. Jeśli poziom bólu nie jest zbyt wysoki, lekarze mogą włączyć marihuanę jako środek zmniejszający ryzyko uzależnienia od opioidów.

Ponadto, w miarę pojawiania się kolejnych badań, możemy opracować leki kannabinoidowe, które szczególnie pomagają w bólu. Załóżmy na przykład, że odkryto, że wyższe stężenia THC zmieszane z kannabigerolem (CBG) są najlepsze na ból. W takim przypadku naukowcy mogą następnie opracować lek zawierający te kannabinoidy dla osób zmagających się z przewlekłym bólem. Dopóki nie pojawi się więcej badań, pozostaje nam tylko zgadywać, w jaki sposób konopie indyjskie można włączyć do praktyk medycznych. Mimo to, będąc obietnicą, jaką dała marihuana, istnieje wiele nadziei, że może to być narzędzie, którego możemy użyć do zmniejszenia liczby osób uzależniających się od opioidów.

Ludzie, którzy zmagają się z uzależnieniem od opioidów, często twierdzą, że boją się intensywności efektów odstawienia. I nie bez powodu. Kiedy dana osoba nagle przestaje przyjmować opioidy, jej mózg i ciało wpadają w stan dezorientacji. Mówiąc prościej, organizm tak przyzwyczaił się do przyjmowania opioidów, że zapomniał, jak samodzielnie wytwarzać pewne substancje chemiczne, pozostawiając osobę z objawami odstawienia. Chociaż objawy różnią się w zależności od osoby, do najczęstszych należą:

• Skurcze brzucha,
• Podniecenie,
• Lęk,
• Biegunka,
• Rozszerzone źrenice,
• Gęsia skórka,
• Zwiększone łzawienie,
• Bezsenność,
• Bóle mięśni,
• Mdłości,
• Katar,
• Nadmierne pocenie się,
• Wymioty,
• Ziewanie.

Chociaż objawy te są wyjątkowo nieprzyjemne, zwykle nie zagrażają życiu. Ostatnie badania miały na celu ustalenie, czy konopie indyjskie mogą pomóc złagodzić niektóre z tych objawów. Co więcej, to, czy może zmniejszyć łaknienie, jest jednym z najsilniejszych objawów odstawienia, które często prowadzą do nawrotu. Jedno badanie przeprowadzone na Johns Hopkins University School of Medicine wykazało, że spośród 200 osób doświadczających odstawienia opioidów, 125 używało konopi indyjskich jako środka samokontroli -lek. Prawie trzy czwarte (72%) ze 125 osób stwierdziło, że pomogło złagodzić objawy.

Tylko 6,4% stwierdziło, że pogorszyło objawy, a kolejne 2,4% uzyskało mieszane wyniki. „Wyniki pokazują, że konopie indyjskie mogą złagodzić objawy odstawienia opioidów i że wielkość efektu ma znaczenie kliniczne” – stwierdzili autorzy badania. „Niepokój jest najczęstszym objawem odstawienia opioidów, który łagodzi konopie”. Potrzebujemy dużo więcej badań, aby ustalić, czy konopie indyjskie mogą być stosowane w celu złagodzenia odstawienia opioidów. Naukowcy doszli do wniosku, że wielu już używa konopi indyjskich jako środka do zmiany swojego życia.

Podsumowanie

Epidemia opioidów zmiażdżyła życie milionów ludzi, a wielu badaczy szuka obecnie odpowiedzi. Chociaż marihuana może nie być najbardziej obiecującym rozwiązaniem, z pewnością wydaje się, że może działać jako terapeutyczny dodatek do tradycyjnych ścieżek leczenia.

Poza faktem, że może pomóc w zapobieganiu uzależnieniu od opioidów dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, widzieliśmy również, że może przynieść korzyści osobom przechodzącym przez objawy odstawienia opioidów. Dopóki więcej badań nie zostanie ujawnionych w tej sprawie, będziemy musieli nadal czekać na odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.