Wpływ cannabis na zdolność do posiadania dzieci

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób cannabis wchodzi w interakcje ze wszystkimi złożonymi układami znajdującymi się w ludzkim ciele. Pary zainteresowane poczęciem dzieci powinny wiedzieć, iż mimo że marihuana powoduje zmiany w ciele, które wpływają na płodność, w badaniach odnotowano również, że roślina stymuluje libido podczas krótkiego okresu płodności w trakcie kobiecego cyklu.

Stosowanie cannabis wpływa na produkcję hormonów płciowych

Badanie z 2016 r. opublikowane w Yale Journal of Biology and Medicine zauważa, że THC hamuje uwalnianie hormonów krytycznych w podwzgórzu mózgu. Jednym z głównych hormonów podlegających supresji jest hormon uwalniający gonadotropinę (GnRH), odpowiedzialny za uwalnianie ważnych hormonów płciowych, które są niesamowicie ważne w płodności. Hormony te to hormon folikulotropowy (FSH) oraz hormon luteinizujący (LH). Tłumienie tych głównych hormonów może prowadzić do wystąpienia u kobiet zakłóconego cyklu miesiączkowego. Osoby zainteresowane poczęciem dzieci powinny zdawać sobie sprawę, że zaburzony cykl menstruacyjny może prowadzić do zakłócenia płodności.

Zgodnie z przeglądem badań na kobietach i naczelnych w 2016 r. Opublikowanym w Yale Journal of Biology and Medicine (YJBM), ograniczając FSH i LH, konopie pośrednio hamują produkcję estrogenu i progesteronu. W przypadku kobiet, estrogen i progesteron równoważą się przez cały cykl rozrodczy kobiet. Mimo, że estrogen i progesteron są czynnikami reprodukcyjnymi u mężczyzn, wpływ zmian tych hormonów jest szczególnie zauważalny u kobiet, u których poziomy i progesteronu zmieniają się w całym cyklu miesięcznym.

FSH jest hormonem, który kontroluje uwalnianie estrogenu, a LH jest hormonem, który kontroluje uwalnianie progesteronu – chociaż nie są one jedynym sposobem wytwarzania tych hormonów w organizmie. Kiedy ograniczeniu podlega FSH i LH, w rezultacie ograniczeniu podlega produkcja estrogenu i progesteronu. Brak równowagi może wpływać na płodność, zakłócając owulację i wytwarzanie na siebie.

Cannabis wpływa na owulację oraz produkcję hormonów u kobiet

W jajnikach kobiet, FSH jest hormonem odpowiedzialnym za przygotowanie ciała do owulacji. Aby owulować, poziom FSH podnosi się i zwiększa poziom estrogenu w jajnikach, powodując upuszczenie jaja. I tutaj sprawy się nieco komplikują: zgodnie z przeglądem badań YJBM przeprowadzonych w 2016 roku, na kobietach, oraz szczurach, FSH oraz hormony estrogenowe zostały stłumione poprzez wykorzystanie cannabis. W rezultacie, kobiety biorące udział w badaniu były narażone na brak owulacji lub na opóźnioną owulację.

Journal of Women’s Health odkrył również w 2007 r., że THC przedłuża fazę pęcherzykową kobiet o średnio 3,5 dnia. Badanie porównuje to ustalenie z korelacją średniej przedłużonej fazy pęcherzykowej wynoszącej 2,2 dnia u kobiet, które doświadczyły poronienia. Ta przedłużona faza pęcherzykowa oznacza, że ​​owulacja jest opóźniona, a nawet, że może zostać skrócona.

Oprócz tłumienia FSH, tłumieniu ulega także LH. Według badania Endocrinology Society z 1987 r., supresja LH może przedłużać lub tłumić zdolność do wytwarzania progesteronu, hormonu witalnego niezbędnego do wywoływania ciąży i porodu. Płodność zależy od zdrowej fazy owulacyjnej, a ponieważ THC tłumi hormony płodności, badania te ostrzegają, że brak jajeczkowania (brak uwalniania jaja podczas cyklu miesiączkowego) oraz niepłodność stanowią realne ryzyko.

Problem polega na tym, że nie ma wystarczających dowodów, aby w pełni poprzeć tę ideę, a co najmniej dwa badania przeprowadzone na ludziach posiadają sprzeczne ustalenia. Według książki „Konsekwencje zdrowotne stosowania marihuany”, która jest zbiorem badań i raportów, nie ma wystarczających bezpośrednich dowodów, aby wykazać, że THC powoduje bezpłodność; tylko że zaburzenie hormonów płodności u kobiet jest prawdopodobnie związane z przejściową niepłodnością.

Cannabis wpływa na doświadczanie zmian w produkcji nasienia u mężczyzn

W przypadku mężczyzn badania wykazały, że przewlekłe używanie konopi indyjskich obniża liczbę plemników, co dodatkowo wpływa na płodność. Według badania Journal of Assisted Reproduction and Genetics z 2015 r., stosowanie THC tłumi ten sam hormon FSH u mężczyzn, hormon, który zwiększa hydrolazę amidową kwasu tłuszczowego (FAAH), która odgrywa dużą rolę w produkcji nasienia. Przy supresji FSH zmniejsza się FAAH, a także produkcja nasienia. Jednak z nielicznych badań na ludziach wynika, że ​​spadek produkcji nasienia jest odwracalny, gdy pacjenci przestają spożywać THC.

Innym czynnikiem obniżającym liczbę plemników jest flawonoid znajdujący się cannabis, zwany anandamidem (AEA), który jest również głównym endokannabinoidem u ludzi. Według badania Journal of Assisted Reproduction and Genetics z 2015 r., zwykle nieszkodliwy a nawet korzystny, gdy znajduje się we właściwej równowadze, ale w zbyt dużych ilościach – AEA – może antagonizować produkcję nasienia.

Badanie z 2019 r. Dotyczące reprodukcji ludzi, opublikowane w czasopiśmie European Society of Human Reproduction and Embryology, doszło do przeciwnych wniosków, stwierdzając jednak, że jego uczestnicy wykazali wyższe stężenia plemników niż osoby nie będące użytkownikami cannabis.

Niskie dawki cannabis mogą zwiększać libido

Badanie z 2017 roku opublikowane w Journal of Sexual Medicine, informuje, że użytkownicy cannabis uprawiają więcej seksu, niż osoby nie związane z marihuaną. Według statystyk, kobiety posiadają małe okienko płodnych możliwości, wynoszące około 48-96 godzin miesięcznie. Osoby, które chcą maksymalnie wykorzystać to okno, mogą być zachęcone informacją, że marihuana zwiększa podniecenie seksualne u kobiet. Według badania z 2017 roku, cannabis zwiększa bodźce erotyczne, co sugeruje, że może ona być lekiem na zbyt niskie libido. Wzrost pożądania seksualnego może prowadzić do częściej uprawianego seksu i wyższych możliwości zajścia w ciąże.

Jeśli płodność i ciąża są przedmiotem twojego zainteresowania, ważnym jest, abyś zrozumiał, że nie ma wystarczającej liczby dowodów, aby udzielić jedną, bezwzględną odpowiedź. Z powodu zwięzłości i niedokładności badań dotyczących długotrwałego wykorzystania cannabis, fakty dotyczące jej wpływu na hormony i owulację są niejasne. Czynniki zewnętrzne, które różnią się w zależności od osoby, takie jak sen, odżywianie lub palenie tytoniu, utrudniają badaczom przeprowadzenie szczegółowych badań na ludziach dotyczących wpływu cannabis na płodność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.