Stosowanie Medycznej Marihuany w Leczeniu Depresji

Już od jakiegoś czasu medyczna marihuana znajduje się w centrum uwagi jako potencjalne i docelowe leczenie depresji.

Czy marihuana jest dobrą opcją dla osób cierpiących na depresję?
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego w samych tylko Stanach Zjednoczonych około 16 milionów osób zmagało się z depresją w 2012 roku. Jeśli ta statystyka wydaje Ci się przytłaczająca, jest niczym w porównaniu do liczb globalnych: depresja dotknęła w tym czasie 350 milionów ludzi na całym świecie. W rzeczywistości, jest to najczęstsza przyczyna „niepełnosprawności” na całej planecie. Ma tendencję do uderzania kobiet mocniej niż mężczyzn, ale ani jedna ani druga grupa nie jest w stanie całkowicie uniknąć depresji.

Osoby cierpiące na depresję sięgają po wiele różnych sposobów na poradzenie sobie z tym stanem, od holistycznych po farmakologiczne. Ostatnio medyczna marihuana znalazła się w centrum uwagi jako potencjalne rozwiązanie. W końcu stwierdzono już, że marihuana leczy wszystko, od lęku po nudności i ból związany z chemioterapią. Jednak, ponieważ niektórzy próbują owinąć umysł wokół tego niegdyś rekreacyjnego leku, który staje się opcją leczenia depresji, pozostaje jedno pytanie: Czy marihuana faktycznie może pomóc w depresji?

Objawy i symptomy

Zanim zrozumiesz opcje leczenia depresji, musisz zrozumieć samą chorobę. Istnieje zasadnicza różnica między typowym smutkiem a wyniszczającą depresją. Ci, którzy cierpią na prawdziwą depresję, oprócz mniej odczuwalnych uczuć, takich jak pustka, beznadziejność i bezwartościowość, przejawiają jeden lub kilka charakterystycznych znaków i symptomów.

Osoby z depresją mogą odczuwać ekstremalne zmęczenie i mieć trudności z koncentracją. Mogą zwracać się także do jedzenia – przejadać się lub być niedożywionymi – i czasem towarzyszą im także problemy trawienne. Mogą mieć problemy z siedzeniem lub spaniem, doświadczać regularnych bólów głowy, a nawet zastanawiać się nad samobójstwem. Jeśli ty lub ktoś, kogo kochasz, cierpi na którykolwiek z tych objawów, jest to poważny problem i powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Zdiagnozowana depresja

Ponieważ depresji nie można zmierzyć za pomocą badania krwi, lekarze zwykle przeprowadzają testy jakościowe, aby formalnie zdiagnozować pacjenta z depresją. Istnieje wiele różnych testów, ale zwykle wymagają one od pacjenta uczciwej odpowiedzi na szereg pytań związanych z ważnymi wydarzeniami życiowymi, które mogły wywołać epizod depresyjny, a także z własnymi myślami, uczuciami i stanem zdrowia fizycznego. Ze względu na to, że w Stanach Zjednoczonych miliony ludzi borykają się z depresją, test taki można wykonać online w domu.

Jednak diagnozowanie tej choroby wcale nie jest takie proste…

Depresja może różnić się nasileniem i objawami, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, z jakim typem masz do czynienia przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia. Poważna depresja jest najbardziej intensywną formą depresji – jak wskazuje na to sama nazwa. Ten rodzaj depresji może całkowicie wyniszczać, uniemożliwiając człowiekowi wstanie z łóżka, pójście do pracy i nawiązywanie relacji z bliskimi.

Przewlekła depresja, czy też dystymia, to łagodniejsza forma choroby. Chociaż może być przerywana napadami głębokiej depresji, przewlekła depresja zwykle obejmuje wcześniej wspomniane objawy, takie jak smutek i zmiany masy ciała, ale w mniejszym stopniu. Nietypowa depresja może wcale nie wywoływać żadnych normalnych objawów, lecz skupiać się na doświadczaniu stanów lękowych i braku snu.

Wiele form depresji koreluje z konkretnym wydarzeniem, okresem czasu lub problemem zdrowia psychicznego. Na przykład, depresja poporodowa rozwija się po porodzie kobiety. Gdy jej ciało dostosowuje się do nowego stanu, nagłe zmiany mogą powodować skutki fizyczne, emocjonalne i behawioralne. Z drugiej strony, depresja dwubiegunowa wynika z braku typowej regulacji w mózgu i charakteryzuje się dużymi wahaniami nastroju. Sezonowa depresja jest cykliczną dolegliwością, która zwykle pojawia się zimą z powodu braku światła słonecznego.

Możliwości leczenie

Ze względu na to, że depresja jest chorobą tak różnorodną, leczenie musi być do niej odpowiednio dopasowane. Wielu lekarzy przepisuje leki przeciwdepresyjne, które oddziaływują na mózg. Jednym z najczęstszych rodzajów leków przeciwdepresyjnych jest selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), który pomaga mózgowi prawidłowo regulować serotoninę, hormon dobrego samopoczucia, który u ludzi z depresją czasami jest w niewystarczającej ilości powodując, że są oni niezdolni do prawidłowego funkcjonowania.

SSRI to tylko jedna z kategorii na znacznie dłuższej liście potencjalnych leków na depresję, od Cymbalty po Wellbutrin, wszystkie zaprojektowane w celu skorygowania nieprawidłowo działającej chemii w organizmie. Mimo, że działają one w różnym stopniu, w zależności od pacjenta, prawie zawsze mają skutki uboczne. Niektóre powodują zwiększony apetyt i przyrost masy ciała, podczas gdy inne prowadzą do zmęczenia, bezsenności i stanów lękowych. Mogą nawet powodować problemy trawienne, takie jak zaparcia lub drażliwość. Czy jest jakaś alternatywa dla tych leków farmaceutycznych?

Medyczna marihuana i depresja

Medyczna marihuana stała się bardziej akceptowana jako forma leczenia, w wielu przypadkach, jak na przykład chemioterapia (łagodzi doświadczane nudności i wymioty) po stany lękowe. Ma to sens, aby naukowcy zaczęli badań marihuanę jako potencjalne leczenie depresji. Jedno szczególnie obiecujące badanie prowadzone jest właśnie na uniwersytecie w Buffalo.

Instytut badawczy ds. Uzależnień realizuje ideę, że endokannabinoidy, związek chemiczny wytwarzany naturalnie przez organizm, mogą odgrywać rolę w depresji spowodowanej przewlekłym stresem. Związki te wpływają na wszystko, od funkcji poznawczych po zachowania oraz kontrolę motoryczną, a gdy dana osoba doświadcza stresu, naukowcy wysuwają hipotezę, że endokannabinoidy ulegają tłumieniu. Ze względu na to, że substancje te wyglądają tak samo jak substancje chemiczne zawarte w konopiach indyjskich, suplementacja tej rośliny może naprawdę pomóc.

Do tej pory, naukowcy przeprowadzali badania tylko na zwierzętach. Odkryto jednak, że traktowanie zwierząt cannabis daje efekt podobny do naturalnie występujących endokannabinoidów, które pomagają zwalczyć stres i depresję. Chociaż potrzebne są dalsze badania, te wczesne wyniki wskazują, że medyczna marihuana może być naturalną metodą walki z depresją. Można się spodziewać, że naukowcy przeprowadzą więcej badań w tej dziedzinie.

Dzięki tym obiecującym badaniom wydaje się, że marihuana może rzeczywiście służyć jako skuteczne leczenie dla osób zmagających się z depresją. Co więcej, ponieważ jest to roślina, może nie mieć takich samych skutków ubocznych, jak niektóre typowe zabiegi farmakologiczne.

Jeśli ty lub ktoś bliski cierpicie na depresję, koniecznie śledź nasz blog i bądź na bieżąco z trendami w tej przełomowej dziedzinie leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.