Uchwalona w 2004 roku ustawa dotycząca medycznej marihuany w Montanie była jedną z pierwszych w Stanach Zjednoczonych. I podobnie jak w innych stanach, ustawa ta przeszła już szereg zmian w ostatnich latach.
Zatwierdzona przez prawie dwie trzecie wszystkich wyborców, ustawa dotycząca medycznej marihuany w Montanie umożliwia używanie marihuany przy leczeniu chorób (i objaw chorób) takich jak rak, jaskra, HIV/AIDS, epilepsja, wyniszczenie i osłabienie organizmu spowodowane ciężką chorobą przewlekłą.
Przepisy pozwalają kwalifikującym się pacjentom (lub opiekunom danych pacjentów) na posiadanie do sześciu roślin konopi indyjskiej i uncji (około 28g) gotowej do użytkowania marihuany.
Podobnie jak sporo innych stanów i państw, które wyraziły zgodę na medyczną marihuanę w ciągu kilku ostatnich dekad – w Montanie zarejestrowano szereg zmian z nim związanych, niektórych dosyć istotnych.
Jedną z bieżących kontrowersji było to, że sędzia w Montanie „stale… zakazał wykonywania podstawowych przepisów prawa medycznej marihuany w tym stanie”.
Zadziałało to jednak na korzyść medycznej marihuany w Montanie – a przynajmniej, na korzyść konopnego biznesu tam.
„Sędzia orzekł także zasadę, która wymaga prowadzenie zestawienia lekarzy, którzy w okresie 12 miesięcy wypisali certyfikaty zezwalające na użytkowanie medycznej marihuany dla 25 lub większej ilości pacjentów.”
Historia medycznej marihuany w Montanie jest dosyć chaotyczna. Obejmuje ona duży wzrost stosowania kart i certyfikatów zezwalających na jej użytkowanie, rozpoczynający się w połowie 2009 roku.
Było to wtedy, gdy tak zwane „busy konopne” podróżowały po stanie, często zapewniając karty i zezwolenia dla pacjentów, w ciągu 5-10 minut po krótkiej konsultacji z lekarzem. Często również za pośrednictwem internetu.
Liczba kart medycznych zezwalających na legalne stosowanie marihuany wzrosła z 2000 w marcu 2009 do ponad 31.500 w maju 2011.
Do listopada 2014 roku, liczba osób posiadająca te karty oscylowała w granicach 9.500.
Tak, zdecydowanie skomplikowane… I jak widać, egzaminowanie ustawy dotyczącej medycznej marihuany nie wychodzi jeszcze na powierzchnię.