
Allelopatia to naturalnie występujące zjawisko, w którym pewne związki biochemiczne wytwarzane przez organizm mają bezpośredni wpływ na wzrost lub rozwój innych organizmów. Działanie tych związków może być pozytywne, promując rozwój innych organizmów (pozytywna allelopatia) lub negatywne, powodując szereg szkodliwych skutków dla niektórych (lub wszystkich) organizmów znajdujących się w pobliżu (negatywna allelopatia). Substancje biochemiczne wyposażone w te właściwości znane są jako allelochemikalia.
Jak wielu z was wie, właściwości te są badane w botanice i rolnictwie od dziesięcioleci w różnych celach. Dzięki tej właściwości niektóre rośliny mogą być wykorzystywane do hamowania wzrostu innych gatunków roślin i rozmnażania się owadów, które mogłyby spowodować plagę, znacznie zmniejszając zużycie środków owadobójczych. Jest to prawdopodobnie najbardziej powszechne i rozpowszechnione zastosowanie wśród rolników na całym świecie. Niemniej jednak, istnieją inne, mniej znane, ale bardzo interesujące interakcje, takie jak fakt, że niektóre rośliny promują produkcję terpenów w pobliskich roślinach… coś, co może być bardzo atrakcyjne dla hodowcy marihuany!
Allelopatia w kontrolowanych środowiskach uprawy
Biorąc pod uwagę cechy allelopatyczne niektórych gatunków roślin i jak już wspomnieliśmy, logiczne jest, że rolnictwo wykorzystuje te właściwości, aby osiągnąć zarówno lepsze plony, jak i mniejsze ryzyko wystąpienia szkodników i chorób. Któż nie widział w sadzie rzędu pięknych kwiatów otoczonych pomidorami? Nie są tam po to, by ładnie wyglądać! Niektóre kwiaty, takie jak francuski nagietek, są w rzeczywistości skutecznymi repelentami nicieni dzięki zawartym w nich związkom allelochemicznym. Wiele z tych związków (większość, jak się wydaje) jest wydzielanych przez korzenie, chociaż mogą być również wydzielane przez liście, kwiaty, a nawet łodygi. Te związki allelochemiczne wpływają na otaczające rośliny, faunę, a nawet grzyby i bakterie.
Wśród tych substancji znajdują się terpeny, związki aromatyczne szeroko znane entuzjastom marihuany. Ich aktywność jest zazwyczaj negatywna, ponieważ albo trzymają owady z daleka, albo hamują kiełkowanie pobliskich nasion. Niektóre z przykładów, o których być może już pomyślałeś, to sosna i eukaliptus; zwykle nie kiełkują pod nimi żadne inne rośliny!
Dlatego znajdujemy dziesiątki okazów, które wchodzą w interakcje z otaczającymi je roślinami, tworząc relacje zarówno symbiotyczne (pozytywne), jak i antagonistyczne (negatywne) z innymi gatunkami roślin, a nawet z fauną danego ekosystemu. Przyjrzyjmy się pokrótce temu rodzajowi roślin, zanim wyróżnimy te najbardziej przydatne do uprawy marihuany na zewnątrz.
Rodzaje roślin allelopatycznych
Ogólnie rzecz biorąc, rośliny te są często dzielone na następujące kategorie:
• Rośliny towarzyszące
Sadzenie roślin towarzyszących polega na umieszczaniu pewnych rodzajów roślin obok innych w celu osiągnięcia korzyści (obopólnych lub przynajmniej dla niektórych roślin). Tworzy to związek, który przynosi korzyści jednemu z gatunków (lub obu) podczas kiełkowania, wzrostu lub kwitnienia. Zasadniczo wiąże się to z łączeniem różnych gatunków, o których wiemy, że skorzystają na tej relacji. Co więcej, udaje się „odtworzyć” różnorodność Matki Natury, zmniejszając ryzyko pojawienia się szkodników w porównaniu z innymi rodzajami technik, takimi jak monokultura.
Jak już wiemy, rośliny te wydzielają allelochemikalia poprzez swoje korzenie, liście, kwiaty i łodygi, które są wchłaniane przez otaczające je rośliny, tworząc w ten sposób korzystne powiązania. Jednym z przykładów, który jest szczególnie interesujący dla hodowcy konopi, jest pokrzywa, która intensyfikuje aromat otaczających ją roślin (to samo dotyczy innych roślin, takich jak achillea i krwawnik pospolity), dzięki zwiększeniu produkcji olejków eterycznych. Opcją pozwalającą wykorzystać to zjawisko jest Urtifer Nettle Powder, który można również znaleźć w postaci płynnej.
Niektóre z najczęściej stosowanych roślin towarzyszących to między innymi: czosnek, truskawka, seler, marchew, sałata, pomidor, kukurydza, ogórek, por, bakłażan, kapusta, nagietek, groszek i rośliny aromatyczne.
• Rośliny odstraszające owady
Jak sama nazwa wskazuje, są to rośliny, które – zwykle ze względu na swój intensywny aromat – odstraszają kilka szkodników. W niektórych przypadkach konkretny gatunek odstrasza konkretnego owada, a w innych może być przydatny dla kilku z nich. Te właściwości odstraszające mogą sięgać nawet 10 metrów, więc nie należy ich lekceważyć. Ponadto, jak już wiemy, niektóre rośliny hamują wzrost innych okazów, co może być bardzo przydatne w niektórych przypadkach.
Wiele gatunków roślin aromatycznych jest wykorzystywanych w tym celu, otaczając uprawy, które wymagają ochrony. Można powiedzieć, że wszystkie rośliny aromatyczne wywierają, w taki czy inny sposób, pewien pozytywny wpływ na pobliskie rośliny, z wyjątkiem jednej, której należy unikać za wszelką cenę: kopru włoskiego.
W zależności od szkodnika, jak zobaczysz dalej, możemy użyć jednego lub drugiego rodzaju rośliny:
• Mączlik: Bazylia, nagietek, nasturcja ogrodowa, szałwia, mięta.
• Czerwony przędziorek: Bazylia, skrzyp, neem, cynamon.
• Mszyce: Oregano, hyzop, bazylia, nasturcja ogrodowa.
• Wciornastki: Skrzyp, bazylia, neem, pyretryny (chryzantema).
• Nicienie: Nagietek francuski, nagietek lekarski.
• Mrówki: Nasturcja ogrodowa, mięta, oregano.
• Ślimaki: Nasturcja ogrodowa, hyzop.
• Gąsienice: Bacillus thuringiensis.
• Grzyby: Skrzyp.
• Rośliny pułapkowe
Są to rośliny szczególnie atrakcyjne dla szkodników, takich jak mączliki i przędziorki. Znajdując się w pobliżu roślin, które chcesz chronić, owady szybko je skolonizują, co sprawia, że plaga jest znacznie łatwiejsza do wyeliminowania, niż gdyby była rozproszona po całym obszarze uprawy. Inną interesującą techniką jest stosowanie roślin, które promują rozmnażanie się naturalnych drapieżników plag, które zagrażają twojej uprawie; w ten sposób będziesz wspierać w 100% naturalną biologiczną kontrolę szkodników.
Jedną z najczęściej stosowanych roślin – która może również bardzo dobrze sprawdzić się w uprawie marihuany – jest tytoń, który przyciąga mączliki, dzięki czemu oddalają się one od roślin, co ułatwia ich późniejszą eliminację.
Allelopatia w uprawie marihuany
Jak widać, możemy skorzystać z właściwości wszystkich tych roślin, aby mieć zdrowszy i bardziej produktywny ogród, a przede wszystkim zarządzany w zrównoważony i inteligentny sposób. Poza korzyściami płynącymi z tych roślin, można sporo zaoszczędzić na pestycydach, zarówno z ekonomicznego, jak i środowiskowego punktu widzenia, co każdy hodowca outdoorowy powinien wziąć pod uwagę.
Wprowadzenie do uprawy aromatycznych roślin lub kwiatów, takich jak nagietek francuski, przyniesie szereg korzyści w zakresie zapobiegania szkodnikom, których nie należy lekceważyć, podobnie jak stosowanie pokrzywy lub sproszkowanej pokrzywy w celu zwiększenia produkcji olejków eterycznych. Jak być może już zauważyłeś, właściwości allelochemiczne mogą być nie tylko wykorzystywane przez żywą roślinę, ale czasami mogą być również stosowane w postaci herbaty, naparów lub płynnego nawozu do stosowania bezpośrednio na rośliny.
Wśród skomercjalizowanych produktów, które wykorzystują te właściwości, możemy znaleźć zarówno środki owadobójcze, jak i grzybobójcze, a także inne produkty, takie jak Horsetail, które są przydatne w przypadku obu problemów. Oto niektóre z najbardziej niezawodnych:
• Neudorff Spruzit łączy pyretryny (ekstrakt z chryzantemy) z olejem rzepakowym i jest bardzo skuteczny przeciwko szerokiej gamie owadów ssących.
• Neem (drzewo pochodzące z Indii i Birmy) ma również interesujące właściwości owadobójcze, które są zwykle stosowane w postaci ekstraktu. Niektóre opcje to Trabe Neemazal i BioNeem.
• Właściwości czosnku są również obecne w Alliumprot, bardzo skutecznym środku owadobójczym, który łączy inne rodzaje ekstraktów roślinnych w celu dalszego zwiększenia wydajności roślin. Trabe Aliosan to kolejna doskonała opcja.
• To samo dotyczy cynamonu, który oprócz właściwości przeciwgrzybiczych, zapewnia wspaniały efekt odstraszający jednego z najbardziej przerażających szkodników w ogrodzie konopi, czerwonego przędziorka. Produkty takie jak Cinnaprot są na nim oparte.
• Gąsienicom, które mogą być prawdziwym przekleństwem, gdy rośliny są gotowe do zbioru, można zapobiegać za pomocą produktów opartych na Bacillus thuringiensis, takich jak Trabe Cordalene, które mogą zaoszczędzić ci wielkiego rozczarowania, gdy myślisz, że skończyłeś uprawę.
• Wreszcie, produkty takie jak Bio 16 Trifag lub ATA Organics, oparte są na pożytecznych grzybach, takich jak Trichoderma harzianum, oprócz innych bakterii i mikroorganizmów. Są one często stosowane w celu zapobiegania grzybom korzeniowym, które mogą zabić rośliny w ciągu kilku dni.
W rzeczywistości, gdy kupujesz składniki odżywcze lub dodatki oparte na ekstraktach roślinnych, zasadniczo wykorzystujesz korzyści allelopatyczne z użytych roślin, zwykle jako specyficzne wzmacniacze aktywności biologicznej i maksymalizujące ostateczny plon.
Czy marihuana jest allelopatyczna?
Widzieliśmy już, w jaki sposób roślina konopi może czerpać korzyści z allelopatycznych właściwości innych warzyw, ale… czy marihuana wpływa na inne rośliny? Ponieważ wiemy, że terpeny są częścią grupy allelochemicznej wydzielanej przez rośliny, a konopie indyjskie są głównym producentem tych związków aromatycznych, odpowiedź wydaje się logiczna. Jednak wpływ, jaki allelochemikalia marihuany mogą wywierać na inne rośliny, nie kończy się na terpenach.
Badanie przeprowadzone w 2015 roku wykazało, że ekstrakt z kiełków Cannabis Sativa L. hamował proces kiełkowania nasion sałaty (Lactuca sativa L.). Ten sam test został przeprowadzony z ekstraktem z korzeni z różnymi wynikami: podczas gdy wspomniany ekstrakt nie wydawał się mieć wpływu na szybkość kiełkowania nasion sałaty, stymulował wzrost łodyg i korzeni. W innym badaniu wykorzystano odciek z liści żeńskich roślin marihuany na okazach Parthenium hysterophorus (powszechnie znanego jako Santa Maria feverfew) i zauważono znaczne zmniejszenie aktywności biologicznej traktowanych roślin, które wykazywały niższą szybkość kiełkowania, niższą wagę i mniejszą zawartość pigmentu.
To tylko dwa przykłady tego, jak nasza ukochana roślina może wpływać również na inne warzywa dzięki właściwościom allelopatycznym jej allelochemikaliów. Wydaje się jednak, że działanie to jest stosunkowo słabe i zwykle ogranicza się do tłumienia niektórych roślin konkurencyjnych. Działanie allelopatyczne kannabinoidów i terpenów wydaje się być bardziej związane z ochroną nasion do następnej wiosny, niż z ochroną samej rośliny; pomyśl o tym… roślina umiera, jej części spadają na ziemię, a gdy materia gnije, uwalnia kannabinoidy i terpeny, które z jednej strony hamują kiełkowanieinnych roślin, a z drugiej chronią własne nasiona przed owadami, bakteriami lub wirusami… doskonały plan!
Mamy nadzieję, że zachęciliśmy cię do realizacji kolejnego projektu uprawy w bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska sposób; twoje rośliny będą ci bardzo wdzięczne, a także twoje otoczenie.