Utrata Smaku i Węchu Po COVID-19

Jak długo trwa utrata smaku i węchu po przebyciu wirusa COVID-19?

Wiele osób, które cierpiały na COVID-19, doświadczyło utraty zapachu i smaku. Oto, co wiedzą na ten temat eksperci oraz jak długo może to potrwać.

Objawy COVID-19 i powrót do zdrowia różnią się znacznie w zależności od osoby. Podczas gdy niektórzy doświadczają wirusa i wracają do zdrowia w ciągu kilku tygodni, inni doświadczają dziwnych reperkusji, w tym utraty smaku i zapachu, która może trwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy.

Z medycznego punktu widzenia objawy te są znane jako anosmia (utrata węchu) i ageusia (utrata smaku) i mogą tymczasowo wpływać na ludzi, gdy doświadczają silnego przeziębienia lub grypy.

Mogą być również skutkami ubocznymi palenia lub niektórych leków. Po wystąpieniu jako konsekwencja COVID-19 objawy te są bardziej wyraźne i zwykle pojawiają się nagle, powodując zauważalną zmianę.

Nie wiemy wystarczająco dużo o wirusie, aby wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, ale eksperci mają różne teorie. W krótkoterminowych przypadkach uważa się, że zatory spowodowane infekcjami górnych dróg oddechowych mogą blokować zapach.

Eksperci uważają, że w przypadku długotrwałej utraty węchu i smaku wirus odgrywa rolę w zapaleniu wnętrza nosa, powodując utratę neuronów węchowych. Nie ma na to znanego lekarstwa, z wyjątkiem czasu i nadziei, że prędzej czy później twoje ciało samo będzie w stanie się zregenerować.

The Huffington Post rozmawiał z Chrissy Kelly, założycielką AbScent, grupy wsparcia dla osób, które straciły zmysł węchu i smaku. Grupa została założona na wiele lat przed pandemią, ale w ciągu zeszłego roku cieszyła się dużym zainteresowaniem.

„Szacuje się, że około połowa pacjentów z COVID-19 doświadcza zmian w odczuwaniu smaku i węchu” – wyjaśnił Kelly. „Większość wyzdrowieje w ciągu dwóch do trzech tygodni, ale wiele tysięcy z nich nadal pracuje nad powróceniem do pełni swoich zmysłów wiele miesięcy później”.

Jako sposób radzenia sobie z tym nowym stanem, Kelly zaleca pacjentom tworzenie tekstur w żywności, mieszanie kremów i chrupiących skórek oraz ćwiczenie treningu węchu. Polega to na wąchaniu panelu zapachów dwa razy dziennie przez okres co najmniej czterech miesięcy, przy czym każdej sesji powinno towarzyszyć pełne skupienie oraz uważność.

„To bezpieczne, każdy może to zrobić i jest to dobrze zbadane oraz zalecane przez lekarzy” – powiedziała.

Niestety, ale indywidualne doświadczenia z COVID-19 zmieniają się drastycznie, niektórzy doświadczają powrotu zmysłów w ciągu kilku tygodni, a inni muszą czekać miesiącami, aby móc ponownie wszystko normalnie wąchać i smakować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.