Kannabinoidy mogą zatrzymywać wzrost nowotworów

W ostatnim przeglądzie naukowym stwierdzono, że należy ponownie zweryfikować status prawny marihuany, biorąc pod uwagę istniejące badania, które pokazują, że składniki cannabis mogą hamować wzrost nowotworów oraz pomagać w leczeniu raka.

Naukowcy z Amity University w Indiach szczegółowo opisali literaturę naukową dotyczącą wpływu kannabinoidów na różne typy raka, a także przyjrzeli się stymulującym apetyt, zwalczającym nudności oraz przeciwbólowym właściwościom przeciwbólowym marihuany.

Naukowcy mówią, że oprócz leczenia objawów skutków ubocznych chemioterapii marihuana może również spowalniać wzrost komórek rakowych, a nawet je zabijać.

Ale to nie wszystko. „Oprócz wywierania efektów paliatywnych, THC wykazuje także obiecującą rolę w leczeniu wzrostu raka, chorób neurodegeneracyjnych (stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera), oraz uzależnienia od alkoholu, a zatem powinno być wykorzystywane dla swoich potencjalnych korzyści”, stwierdziło streszczenie opublikowane w Journal of Cancer Research and Therapeutics.

Większość badań, które zostały poddane przeglądowi, opierała się na eksperymentach in vitro, co oznacza, że nie były przeprowadzane na ludziach, a na izolowanych komórkach rakowych ludzkich, lub na myszach.

Wydaje się, że kannabinoidy „wywierają silną aktywność [przeciwdziałają wzrostowi] i aktywują różne mechanizmy apoptotyczne, ostatecznie prowadzące do śmierci komórek”, śmierci komórek rakowych, a także glejaka, agresywną postacią raka mózgu.

Przynajmniej jedno badanie kliniczne wykazało, że pacjenci z nawracającym glejakiem wielopostaciowym, którzy byli leczeni „kombinacją THC i CBD” oprócz tradycyjnych środków farmaceutycznych, mieli wyższy wskaźnik przeżycia (83%) w porównaniu z grupą placebo (53%).

W innym badaniu stwierdzono, że komórki raka krwi, które były leczone dwoma syntetycznymi receptorami aktywowanymi przez endokannabinoidy, które „pośredniczyły w apoptozie” lub śmierci komórek.

W niektórych liniach komórkowych raka prostaty zaobserwowano podobne wyniki. W jednym konkretnym typie komórek nowotworowych wystąpiło „znaczne zahamowanie wzrostu komórek a następnie apoptoza” w „badaniu, które zaprojektowano w celi oceny wpływu endokannabinoidów, takich jak glicerol 2-arachidonoilowy, anadamina i jego syntetyczny analogowy metazolamid. ”

Mniej badań przeprowadzono natomiast na temat wpływu marihuany na raka płuc, piersi, jamy ustnej oraz raka wątroby, ale autorzy badania udokumentowali przypadki, w których myszy z niektórymi typami raka płuc leczone z pomocą THC doświadczyły „zauważalnego zmniejszenia podskórnego wzrostu guza oraz przerzutów do płuc” tych komórek „co sugeruje jego znaczenie jako nowej terapeutycznej cząsteczki w leczeniu raka płuc”.

Odkryto jednak, że chociaż THC jest przedmiotem badań, inne kannabinoidy również wykazują szczególny potencjał w leczeniu różnych rodzajów raka. Na przykład syntetyczny związek kanabidiolowy (CBD), 940-CBD, okazał się najskuteczniejszy „pod względem działania antyprofileracyjnego oraz inwazyjności” konkretnej linii komórkowej raka piersi.

W przypadku leczenia THC, linia komórek raka jamy ustnej, która „jest wysoce oporna na leki przeciwnowotworowe” wykazała zwiększone „hamowanie oddychania komórkowego”, podczas gdy inna konwencjonalna opcja leczenia „nie wykazała takiego efektu”.

Mimo że naukowcy przebadali szeroki zakres terapii przeciwnowotworowych, „wykorzystanie THC i pochodnych jest wziąć niezbadane farmakologicznie, ze względu na ich „nielegalny” charakter” – podsumowali naukowcy.
„Konkretne ukierunkowanie na receptory kannabinoidowe mogą zostać zastosowane do opanowania poważnych skutków ubocznych chemioterapii, opieki paliatywnej oraz ogólnego leczenia raka”.

Rosnące dane na temat zdolności marihuany do hamowania wzrostu komórek oraz zabijania komórek rakowych wskazują, że w przyszłości powinien to być główny obszar naszych badań.

„Ponadto, dowody naukowe dotyczące kannabinoidów sugerują, że posiadają one właściwości hamujące rozwój guzów, które uzasadniają ponowne rozważenie legalności substancji” – mówią. „Badania nad receptorami [kannabinoidowymi] w przypadku nowotworów wykazują, że psychoaktywne składniki kannabinoidów działają zwalczając wzrost nowotworów.”

Ze względu na to, że aktywacja receptorów CB1 i CB2 „ma tendencję do ograniczania wzrostu ludzkich komórek rakowych”, „układ endokannabinoidowy może odgrywać ważną rolę w leczeniu nowotworów” i „konieczne jest przeprowadzenie nowych badań z wykorzystaniem kannabinoidów w zarządzaniu rakiem.”

Odkrycia popierają inne badanie, w którym również przyjrzano się potencjałowi terapeutycznemu ekstraktów cannabis w leczeniu nowotworów. Podobnie jak ten nowy przegląd, wykazano, że chociaż istotna jest zmienność kannabinoidów stosowanych w leczeniu różnych linii komórek rakowych, rosnące dane na temat zdolności marihuany do hamowania wzrostu komórek oraz zabijania komórek rakowych wskazują, że powinien to być główny obszar nowych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.