Prenatalna ekspozycja na marihuanę i rozwój dziecka

Mimo, że stosowanie marihuany może nie mieć wpływu na niemowlęta, prenatalne stosowanie jej może stać się problemem w rozwoju dziecka. System endokannabinoidowy odgrywa znaczącą rolę w rozwoju dziecka, a marihuana bezpośrednio wpływa na ten system. Jest więc prawdopodobne, że stosowanie marihuany w okresie prenatalnym może mieć wpływ na dzieci w późniejszym okresie życia, jednak naukowcy nie są w pełni pewni, jakie mogą to być skutki.

Naukowiec, dr. Peter Fried z Carleton University rozważał tę możliwość. Przeprowadził on długoterminowe badanie dotyczące dzieci, które były prenatalnie narażone na cannabis. Badanie wykazało, że małe dzieci nie uległy żadnej zmianie, ale jako nastolatkowie osiągali nieco niższe wyniki testów „funkcji poznawczych” lub umiejętności skupiania się oraz integracji różnych zadań umysłowych.

Fakt, że badanie nie wykazało żadnych skutków u dzieci w wieku niemowlęcym rodzi pytania o jego wiarygodność. Sugerowano, że kannabinoidy mogą zakłócać funkcjonowanie komórek mózgowych w przypadku nowych połączeń, ale nawet jeśli te efekty są prawdziwe, są one bardzo subtelne i nie zostały jeszcze potwierdzone. Tak czy owak, Fried stwierdził, że prenatalne narażenie na narkotyki stanowi jedynie 8% wariancji obserwowanej w testach poznawczych (dotyczy to również alkoholu i tytoniu w połączeniu z marihuaną). Praktycznie wszystkie badania zgadzają się, że alkohol i tytoń posiadają znacznie gorsze skutki prenatalne niż marihuana.

Inne badanie dotyczyło THC ze względu na jego zdolność zmiany sposobu funkcjonowania komórek nerwowych. Naukowcy doszli do wniosku, że narażenie na THC w łonie matki może sprawić, że osoby te będą w późniejszym okresie bardziej narażone na rozwój niektórych chorób neuropsychiatrycznych.

Choroby te obejmują na przykład:
• uzależnienia
• zaburzenia odżywiania
• zaburzenia nastroju
• zaburzenia snu
• stany neurologiczne, takie jak OCD i zaburzenia lękowe.

Warto zauważyć, że prawie wszystkie te warunki są potencjalnie leczone przez marihuanę. Ponownie – badania koncentrowały się na THC, nie na CBD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.