Badanie wyjaśnia dlaczego marihuana powoduje uczucie paranoi

marihuana-paranoja-rekrecyjna-marihuana-przedawkowanie-marihuany-co-zrobic-jak-przedawkuje-mam-paranoje

Nowe badania pomagają wyjaśniają, dlaczego marihuana może wywoływać paranoję u niektórych użytkowników.

Marihuana ma ciekawy wpływ na uczucie lęku. Niektórzy doświadczają paranoi po użyciu marihuany, podczas gdy inni zmniejszenia lęku. Naukowcy z Vanderbilt University odkryli dowody, które mogą wyjaśnić skomplikowaną relację marihuany z uczuciem niepokoju.

Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Neuron, są pierwszymi, które potwierdzają, że receptory kannabinoidów są rzeczywiście obecne w tej części mózgu, która reguluje uczucie niepokoju i lęku: ciało migdałowate. Receptory kannabinoidowe są aktywowane przez substancje aktywne znajdujące się w marihuanie, zwane kannabinoidami, zostały one zidentyfikowane także w wielu innych obszarach mózgu.

Badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców zasugerowały, że marihuana może poprawić uczenie się oparte na strachu, działając poprzez szlaki w jądrze migdałowatym.
W 2011 roku zespół z University of Western Ontario odkrył, że THC nasila to jak szczury reagują na zapachy, których jak zostały przeszkolone – mają się obawiać.
„Wiemy, gdzie są receptory, wiemy jaką mają funkcję, wiemy jak te neurony tworzą własne kannabinoidy,” wyjaśnia autor badań doktor Sachin Patel.

Nowe badania doktora Patel dotyczyły połączenia marihuany bezpośrednio z obszarem mózgu, który reguluje reakcję walki lub ucieczki. Ta odpowiedź jest częścią całego procesu organizmu reagowania na czynniki zagrożenia lub stresu.

Ale dlaczego niektórzy ludzie czują się bardziej niespokojni po zastosowaniu marihuany, a inni mniej? Odpowiedź na to pytanie pozostaje wciąż niejasna. Naukowy wykorzystali techniki obrazowania znakowanych przeciwciał, aby spojrzeć na aktywność kannabinoidów organizmu (naszych własnych kannabinoidów). Ludzie, a także wiele zwierząt,w naturalny sposób produkuje zestaw związków podobnych do tych znajdujących się w marihuanie, które znamy jako endokannabinoidy.

Badania, które przeprowadzono na myszach, również wykazały, że endokannabinoidy są wytwarzane przez komórki nerwowe znajdujące się w jądrze migdałowatym. Zespół zidentyfikował dwa odrębne mechanizmy, które mogłyby tłumaczyć przeciwstawne efekty marihuany na uczucie lęku. Co ciekawe, wydaje się, że endokannabinoidy przede wszystkim działają w celu zmniejszania uczucia lęku i strachu.

Naukowcy podsumowują, że potrzeba dalszych badań, aby wyjaśnić, dlaczego stosowanie marihuany czasem skutkuje wywoływaniem uczucia paranoi.
Jednocześnie, doktor Patel stwierdza, że „odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego użytkownicy marihuany mówią, że przyjmują lek głównie w celu zmniejszenia uczucia lęku.”

Rzeczywiście, marihuana otrzymała spore zainteresowanie jako potencjalny sposób leczenia zaburzeń stresu pourazowego (PTSD), poważnego rodzaju zaburzeń lękowych.

Zespół podkreśla także, że regularne stosowanie marihuany może zmniejszać czułość receptorów kannabinoidowych. To może wyjaśniać, dlaczego początkujący użytkownicy marihuany są bardziej podatni na skutki uboczne typu zwiększone uczucie lęku czy paranoja niż bardziej doświadczeni użytkownicy. Ale ostatecznie – aby stwierdzić to na pewno, potrzebujemy więcej badań i dowodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.