Kto powiedział, że uprawa marihuany jest łatwa? Tak, roślina może być tylko chwastem, ale aby wyhodować wysokiej jakości rośliny, musisz zwrócić na nie uwagę. Ponadto nie zapominaj, że nasiona konopi są drogie, podobnie jak wszystkie inne akcesoria ogrodnicze. Przynajmniej nie chcesz marnować pieniędzy, czasu i energii.
Ale czasami nowi hodowcy napotykają problemy, zanim roślina wyrośnie prawidłowo. Mówimy o etapie sadzonki. Jakie to problemy i co możesz z nimi zrobić?
Sadzonki konopi mogą napotkać wiele problemów, gdy znajdują się we wczesnej fazie rozwoju. Te wyzwania mogą wydawać się nieistotne, ale mają duży wpływ na całe życie rośliny. Rozwiązywanie tych problemów na samym początku zapewnia, że Twoje rośliny będą zdrowe w pierwszych dniach, a także w kolejnych etapach.
Zobaczysz kilka wczesnych ostrzeżeń, jeśli sadzonki będą miały problemy. Mogą się one objawiać w postaci żółtych liści, zgorzeli siewek, gdzie sadzonki nagle opadają i obumierają, zdeformowanych liści, spalonych końcówek liści i zahamowanego wzrostu. Jeśli podejmiesz natychmiastowe działania, roślina może się zregenerować, ale jej ostateczny rozmiar i plon prawdopodobnie będą mniejsze.
Sadzonki cierpią bardziej niż dojrzałe rośliny, ponieważ nie mają rozbudowanego systemu korzeniowego, który wchłaniałby wodę i składniki odżywcze. Nie są wystarczająco wyposażone, aby poradzić sobie z problemami i chronić się. Ponadto atakują je również szkodniki. Czasami nie możesz zrobić nic innego, jak tylko patrzeć, jak rośliny obumierają. Jakkolwiek przygnębiająca może być ta myśl, ma sens zapobiegać takim problemom w pierwszej kolejności.
Typowe problemy początkujących hodowców
Nasiona mogą nie kiełkować z różnych powodów. Czasami kiełkują, ale rosną powoli lub wykazują zahamowany wzrost. Innym razem mogą po prostu zapaść się i obumrzeć. Oto kilka typowych problemów z sadzonkami, z którymi możesz się spotkać podczas uprawy marihuany:
1. Nasiona nie kiełkują.
Krok, który odróżnia nasiono od sadzonki, oznaczający narodziny rośliny konopi, to kiełkowanie. To moment, w którym nasiono kiełkuje i zamienia się w sadzonkę, wytwarzając korzeń palowy i kilka uroczych małych listków.
Zwykle kiełkuje 90% nasion. Jednak jeśli wiele z Twoich nasion nie wykiełkuje, możesz robić coś źle. Dlaczego tak się dzieje? Twoje nasiona konopi mogą nie kiełkować z kilku powodów.
Po pierwsze, Twoje nasiona mogły być moczone w wodzie przez zbyt długi czas, co doprowadziło do ich gnicia. Po drugie, mogą być za stare — zazwyczaj mają ponad sześć miesięcy — i z czasem nasiona zaczynają zawodzić. Po trzecie, gleba, której używasz, jest zbyt sucha, więc sadzonki nie otrzymują wystarczającej ilości wody, aby wykiełkować.
Jak to naprawić? To dość proste. Jeśli kiełkujesz nasiona konopi w glebie, po prostu namocz je na pół godziny, co sprawi, że skorupa będzie trochę bardziej miękka i umożliwi lepsze wchłanianie wilgoci.
Jednocześnie upewnij się, że gleba jest lekko wilgotna i musisz ją taką utrzymać, aż nasiona wykiełkują. Jest to ważne — nawet kilka godzin suchości może zmniejszyć szanse na kiełkowanie nasion.
Istnieją różne sposoby kiełkowania nasion konopi. Wszystko zależy od wybranej metody. Gdy nabierzesz wystarczającego doświadczenia, powinieneś być w stanie po prostu namoczyć nasiona na kilka godzin i zasadzić je w podłożu; możesz jednak również umieścić nasiona między ręcznikami papierowymi, aby zatrzymać wilgoć i poczekać, aż pojawią się korzenie palowe, i je zasadzić.
Jeśli posadzisz nasiona bezpośrednio w podłożu i nie wykiełkują po 3-4 dniach, możesz przyspieszyć proces, umieszczając kopułę na wierzchu nasion, aby ponownie zatrzymać wilgoć. W tym celu odetnij dno zwykłej plastikowej butelki i umieść ją na wierzchu nasion. Musisz trzymać nakrętkę zamkniętą, aby zatrzymać wilgoć w środku.
Na koniec, nasiona mogą nie kiełkować z powodu nieprawidłowej temperatury. Temperatura odgrywa rolę w całym cyklu życia konopi, a kiełkowanie nie jest wyjątkiem. Podobnie jak dojrzałe rośliny konopi potrzebują określonej temperatury w fazie wegetatywnej i kwitnienia, musisz również utrzymywać stałą temperaturę w trakcie procesu kiełkowania.
W przeciwnym razie nasiona wykiełkują bardzo późno lub po prostu w ogóle się nie pojawią. Jeśli odbiegasz od optymalnych temperatur, które zwykle wynoszą od 74 do 78°F lub od 23 do 26°C, może to zakłócić aktywność enzymatyczną, która jest bardzo ważna dla kiełkowania nasion. Ostatecznie może to doprowadzić do nieudanego kiełkowania. Alternatywnie, możesz również użyć mat grzewczych, jeśli jest to wymagane, aby zapewnić nasionom ciepłe środowisko o stałej temperaturze.
Umieszczenie nasion w podłożu uprawowym i głębokość, na której je sadzisz, są również kluczowymi czynnikami dla udanego kiełkowania. Naprawdę, zdziwisz się, jak wielu plantatorów popełnia ten błąd wiele razy. Nieprawidłowe umieszczenie nasion może prowadzić do różnych problemów, w tym opóźnionego kiełkowania lub nawet słabych sadzonek.
Nie możesz nic zrobić, jeśli już nieprawidłowo zasadziłeś nasiona. Na przykład mogłeś posadzić nasiona zbyt głęboko lub zbyt płytko. Najlepiej umieścić je około 0,5 do 1,5 cala w glebie. Zazwyczaj najlepiej jest zrobić dołek około 2,5 cm w glebie, a następnie umieścić w nim nasiona. Jeśli jednak nie zrobiłeś tego poprawnie, nie wykopuj nasion, aby dostosować głębokość. Gdy to zrobisz, to już koniec. Nie masz innego wyjścia, jak czekać i mieć nadzieję, że wykiełkują. Chociaż może to trochę potrwać, większość zdrowych nasion wykiełkuje bez żadnych problemów.
Następnym razem, gdy będziesz sadzić nasiona, upewnij się, że znajdują się na odpowiedniej głębokości w podłożu uprawowym. Lekko dociśnij glebę lub podłoże nad nasionami, aby zapewnić dobry kontakt między nasionami a glebą.
2. Zgorzel siewek.
Czasami możesz zauważyć, że twoje młode sadzonki konopi nagle obumierają. Jest to frustrujące, a ten problem ma swoją nazwę: zgorzel siewek. Zwykle jest to spowodowane tym, że sadzonki przenoszą choroby.
Inne typowe przyczyny zgorzeli siewek to stosowanie niewłaściwego rodzaju gleby, brak wentylacji, podmokła gleba, niezbyt higieniczne warunki i podlewanie od góry.
Młode pędy są bardziej podatne na zgorzel niż sadzonki, ale może się ona również pojawić u sadzonek. Niestety, nie możesz rozwiązać tego problemu. Musisz więc zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby zapobiec temu problemowi w pierwszej kolejności.
Oto kilka wskazówek, jak go rozwiązać:
• Zawsze kupuj wysokiej jakości nasiona z renomowanych banków nasion, to samo dotyczy podłoża uprawowego lub początkowego.
• Wyczyść i zdezynfekuj każdy sprzęt, którego będziesz używać w pobliżu sadzonki konopi.
• Użyj wentylatora oscylacyjnego, jeśli kiełkujesz nasiona w pomieszczeniu, aby zwiększyć wentylację.
• Upewnij się, że gleba nie jest zbyt mokra z powodu nadmiernego podlewania lub nadmiaru wilgoci.
• Zawsze podlewaj sadzonki konopi od dołu.
3. Przewracanie się sadzonek.
Przewracanie się sadzonek może być problemem, choć nie aż tak poważnym. Zazwyczaj sadzonki przewracają się z powodu niewłaściwej temperatury lub warunków oświetleniowych. Na przykład, jeśli lampy do uprawy są zbyt daleko lub temperatura jest zbyt wysoka; te czynniki mogą spowodować więdnięcie i przewrócenie się sadzonek.
Niedostateczne światło jest równie niebezpieczne dla sadzonek, jak i dla dojrzałych roślin. Rośliny konopi są zwykle spragnione światła i potrzebują go w dużej ilości, aby wykonać maksymalną fotosyntezę i przetrwać. To powiedziawszy, sadzonki nie wymagają zbyt dużo światła; jednak po prostu się przewrócą, jeśli zapewnisz bardzo mało światła.
Rozwiązaniem jest po prostu zapewnienie oświetlenia o odpowiedniej intensywności przeznaczonej dla sadzonek, co oznacza, że nie może być ono zbyt wysokie ani zbyt niskie. Jeśli masz oświetlenie LED, które ma na celu wzrost roślin od początku do końca, możesz go użyć; jednak upewnij się, że powiesisz je w odpowiedniej odległości, w przeciwnym razie sadzonki się spalą.
Alternatywnie możesz użyć oświetlenia CFL, aż sadzonki trochę urosną z niewielką liczbą liści lub przynajmniej do momentu, gdy osiągną wczesną fazę wegetatywną. Musisz poeksperymentować i samodzielnie znaleźć właściwą odległość, a także zapewnić im około 12 do 16 godzin światła dziennie. Powinno to również ożywić przewróconą sadzonkę.
Aby temu zaradzić, musisz uważać na warunki oświetleniowe i temperaturę. Jeśli chodzi o oświetlenie, powinieneś trzymać lampy kilka cali od korzeni palowych lub postępować zgodnie z instrukcjami producenta.
4. Nadmierne podlewanie lub żółknięcie i opadanie liści.
Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się nowi hodowcy w przypadku swoich sadzonek, jest nadmierne podlewanie. Tak, sadzonki potrzebują trochę wody, aby rosnąć, ale zbyt obfite podlewanie może pozbawić je tlenu, powodując, że w zasadzie utoną.
Dzieje się tak, ponieważ korzenie oddychają i potrzebują tlenu; wchłaniają tlen poprzez dyfuzję, a pierwiastek ten jest wykorzystywany do oddychania komórkowego w celu rozkładania cukrów na energię. Dlatego tak ważne jest, aby gleba nie była zagęszczona, gdy roślina rośnie — umożliwia to napowietrzenie strefy korzeniowej.
Więc co się dzieje, gdy Twoja sadzonka konopi jest przelana? Zauważysz, że Twoje sadzonki zaczną opadać, a jeśli nie naprawisz tego na czas, liście zaczną żółknąć, a roślina może ostatecznie obumrzeć. Nawet jeśli przetrwa przelanie, sadzonka może doświadczyć pythium lub zgnilizny korzeni.
Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać nadmiernemu podlewaniu sadzonek konopi:
• Zacznij od odpowiedniego rodzaju podłoża, aby uniknąć późniejszych problemów. Na przykład, jeśli wybierzesz glebę, upewnij się, że jest napowietrzona i może łatwo odprowadzać wodę. Jeśli nie, dodaj do gleby trochę perlitu.
• Ponieważ stanowi ona podstawę dobrego samopoczucia rośliny, ważne jest, aby kupować glebę od markowych firm. Możesz również używać gleby z lokalnych szkółek, ale wymieszaj ją z dodatkami, aby rośliny miały wystarczająco dużo składników odżywczych, aby się utrzymać.
• Następnie nie pozwól, aby sadzonki leżały w wodzie odpływowej zbyt długo. Zwróć również uwagę na pojemniki, których używasz. Muszą one również dobrze odprowadzać wodę. Jeśli pojemnik nie ma otworów na dole, przebij kilka otworów, a następnie zasadź nasiona. Jeśli nie, kup torby materiałowe, ponieważ pozwalają one korzeniom oddychać.
5. Sadzonki nie rosną.
To dziwny problem do rozwiązania, jeśli uprawiasz odmianę konopi po raz pierwszy. Niektóre odmiany naturalnie rosną znacznie krócej niż inne, co sprawia, że myślisz, że całkowicie przestały rosnąć.
Jednak jeśli jesteś pewien, że Twoja sadzonka konopi faktycznie przestała rosnąć, musisz zacząć się trochę martwić. Może się to zdarzyć z różnych powodów, w tym z powodu zimnej pogody poniżej 65°F (18°C), braku odpowiedniego światła, niewystarczającej ilości składników odżywczych lub niewłaściwej rutyny podlewania.
Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest dość proste. Skorzystaj z następujących wskazówek:
• Upewnij się, że temperatura otoczenia zawsze wynosi powyżej 65°F; możesz nawet użyć grzejnika lub maty grzewczej.
• Zainwestuj w wysokiej jakości oświetlenie, jeśli kiełkujesz nasiona w pomieszczeniu.
• Zacznij karmić swoje sadzonki nawozami organicznymi, gdy tylko wykształcą prawdziwe liście — płynna herbata kompostowa jest tutaj Twoim najlepszym przyjacielem.
• Podlewaj sadzonkę prawidłowo — ani za mało, ani za dużo.
6. Zwijanie się liści.
Jeśli liście Twojej sadzonki nagle zaczynają się zwijać, jest to oznaką poważnego problemu. Zazwyczaj, jeśli liście siewki zwijają się, roślina ostatecznie obumiera.
Zwijanie się liści u siewek jest spowodowane trzema głównymi przyczynami: pajęczynami lub szkodnikami na liściach, niedostatecznym podlewaniem lub odwodnieniem oraz oparzeniami chemicznymi składnikami odżywczymi.
Podsumowanie
Dbanie o sadzonki to delikatny proces, który może wiązać się z różnymi problemami, jeśli nie będziesz wystarczająco ostrożny. Na szczęście dość łatwo jest uniknąć tych problemów, o ile będziesz świadomy swojej uprawy.
W zasadzie musisz traktować swoją sadzonkę jak dziecko; jest delikatna, więc nie bądź dla niej surowy, podawaj jej wodę i składniki odżywcze na czas i we właściwej ilości, a także upewnij się, że czuje się komfortowo w zakresie temperatury i poziomu wilgotności względnej. I regularnie sprawdzaj ją pod kątem oznak problemów lub szkodników.