Oświetlenie Do Uprawy Marihuany Indoor

Oświetlenie do uprawy marihuany indoor: LED vs żarówki.

Jeśli chodzi o uprawę nasion feminizowanych w pomieszczeniach, oświetlenie znajduje się na szczycie listy najważniejszych elementów. Zapewnienie prawidłowego spektrum światła o odpowiedniej intensywności może naprawdę zadecydować o różnicy między rodzajami wydajności i mocy, o których wszyscy marzymy. Istnieje wiele opcji, każda z nich ma swój własny zestaw zalet i wad. Od wysokiej klasy paneli LED po budżetowe opcje CFL – i wszystko pomiędzy – podjęcie decyzji o najlepszej opcji dla Twojej przestrzeni do uprawy w pomieszczeniach może być, delikatnie mówiąc, nieco zniechęcające dla początkujących hodowców. Należy przemyśleć wiele kwestii, więc zanim wydasz ciężko zarobione pieniądze na niewłaściwą opcję, koniecznie czytaj dalej!

Zanim zagłębimy się w cały techniczny bełkot, porozmawiajmy szybko o tym, jak rośliny marihuany wykorzystują światło, które im zapewnisz, i jak harmonogram oświetlenia wpływa na rozwój roślin. Na rynku dostępne są dwa główne typy odmian. Nie, nie Sativa i Indica. Mówimy o podziale fotoperiodycznym i automatycznie kwitnącym. Większość hodowców zna różnicę między nimi, ale wyjaśnijmy to szybko dla niewtajemniczonych. Wszystkie odmiany, niezależnie od tego, czy są to fotoperiody czy automaty, przechodzą przez kilka odrębnych etapów wzrostu. Są to:

• Etap kiełkowania – kiedy nasiona kiełkują, a korzeń palowy uwalnia się z nasiona. Zajmuje to około 1 do 4 dni.
• Faza siewki – kiedy roślina zaczyna wypuszczać pędy i liście. Roślinę konopi indyjskich uważa się za sadzonkę do czasu pojawienia się drugiej pary prawdziwych liści. Ten etap trwa zwykle około tygodnia.
• Faza wegetatywna – kiedy roślina zaczyna naprawdę przybierać na wadze. Faza wzrostu wegetatywnego jest pierwszym głównym etapem rozwoju rośliny, podczas którego kształtuje się struktura rośliny, a roślina jest gotowa do przejścia w okres kwitnienia.
• Faza kwitnienia – kiedy roślina marihuany osiąga dojrzałość reprodukcyjną, wytwarzając wilgotne, śmierdzące pąki, które wszyscy znamy i kochamy.

Odmiany fotoperiodowe

Jak sama nazwa może sugerować, o etapie wzrostu odmian fotoperiodowych decyduje czas cyklu świetlnego. Podczas uprawy w pomieszczeniach hodowcy mają całkowitą kontrolę nad etapem wzrostu, kontrolując harmonogram oświetlenia. Na początku uprawy rośliny fotoperiodyczne muszą codziennie otrzymywać co najmniej 18 godzin światła i 6 godzin ciemności. W kręgach uprawy marihuany jest to zwykle określane jako 18/6. Kiedy już będziesz zadowolony z wielkości i solidności struktury rośliny, po prostu przejdź na schemat 12/12 – czyli 12 godzin światła i 12 godzin ciemności. To sygnał dla rośliny konopi, że nadszedł czas, aby rozpocząć kwitnienie i produkcję pięknych pąków konopi.

Odmiany kwitnące automatycznie

Automatycznie kwitnące odmiany eliminują element zaskoczenia. Cykl kwitnienia zależy od wieku rośliny, a nie od ilości światła, jakie otrzymuje. Oznacza to, że po osiągnięciu około czwartego tygodnia wzrostu roślina automatycznie przełączy się na produkcję kwiatów, niezależnie od harmonogramu oświetlenia.
Ta nieodłączna cecha odmian automatycznie kwitnących niesie ze sobą szereg korzyści, szczególnie dla hodowców indoor, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą. Nie tylko możesz ustawić czas oświetlenia na schemat 8/6 przez cały okres uprawy (lub 20/4, a nawet 24/0), co czyni życie nieco mniej skomplikowanym, ale możesz z łatwością ustawić wieczne zbiory w jednym pomieszczeniu lub namiocie. Automaty są bardziej odporne niż ich fotoperiodyczne odpowiedniki, potrzebują również mniej składników odżywczych, zwykle są gotowe do zbiorów po około 8 do 10 tygodniach i mogą dorównać odmianom fotograficznym pod względem siły działania i plonów.

Widmo i intensywność światła

Kiedy już zdecydujesz, który rodzaj odmiany marihuany jest najlepszy dla Twojej konfiguracji i jakiego harmonogramu oświetlenia należy przestrzegać, czas pomyśleć o spektrum światła konopi. Mówiąc prościej, rośliny konopi potrzebują pełnego zakresu światła, aby wykorzystać swój potencjał genetyczny. Pomyśl o tym przez chwilę. Słońce zapewnia pełny zakres częstotliwości światła, a rośliny ewoluowały w tych warunkach przez miliony lat. Nie oznacza to, że nie można uprawiać ulubionej rośliny przy oświetleniu, które nie zapewnia pełnego spektrum światła, ale po prostu nie uzyska się takiej samej wydajności i plonów, jak przy oświetleniu dostosowanym do naturalnego światła słonecznego.

Co więcej, intensywność światła, jakie zapewniasz uprawom, ma ogromny wpływ na ogólny rozwój i musi być dostosowana do etapu wzrostu, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Intensywność mierzona jest w lumenach, które można łatwo znaleźć na poszczególnych stronach produktów dla każdego rodzaju światła – ale ogólnie rzecz biorąc, intensywność będzie zwiększana w miarę rozwoju upraw. Ok, przejdźmy do samych świateł.

Kompaktowe świetlówki fluorescencyjne (CFL)

Kompaktowe świetlówki fluorescencyjne (CFL) to najczęściej wybierane źródło światła w przypadku małych lub niskobudżetowych upraw. Są niedrogie i łatwe do znalezienia. Można je nabyć w dużych sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz, a nawet w niektórych sieciach supermarketów. Dzięki standardowemu rozmiarowi gniazdka, który zapewnia bardzo łatwą konfigurację, przystępne ceny, niskie zużycie energii, niską emisję ciepła i szeroką gamę dostępnych opcji, żarówki CFL są świetną opcją dla hodowców z ograniczonym budżetem. Dostępne są w różnych wersjach mocy i widma i stanowią doskonały wybór oświetlenia dla roślin w fazie kiełkowania i siewek.

Oświetlenie HID

Oświetlenie HID było przez dziesięciolecia złotym standardem w oświetleniu konopi. Postęp w technologii LED wyprzedził je pod względem wydajności, ale nadal pozostają ulubionym wyborem wielu hodowców ze względu na ich ogromną wydajność i łatwą konfigurację. Żarówki wyładowcze o dużej intensywności, jak brzmi ich pełna nazwa, są dostępne w trzech różnych widmach – metalohalogenkowe (MH), wysokociśnieniowe sodowe (HPS) i ceramiczne metalohalogenkowe (CMH). Żarówki MH wytwarzają bardziej niebieskie widmo, które jest wykorzystywane w okresie wzrostu wegetatywnego, podczas gdy żarówki HPS wytwarzają pomarańczowo-różowe światło, które jest bardziej odpowiednie do kwitnienia. Żarówki CMH są hybrydą tych dwóch rozwiązań i oferują to, co najlepsze z obu światów w jednym, zgrabnym opakowaniu.

HID pozostają niezwykle popularne pomimo wyższych kosztów (w porównaniu do świetlówek) i zużycia energii ze względu na znacznie większą moc świetlną i intensywność, co czyni je doskonałymi do uprawy konopi w pomieszczeniach.

Panele LED

Chociaż opcje oświetlenia opartego na diodach elektroluminescencyjnych są dostępne na rynku od ponad dziesięciu lat, nadal są uważane za nowość na rynku. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami ogromnego postępu, jaki nastąpił w tej technologii, do tego stopnia, że wyprzedziła obecnie opcje HID i jest najlepszą, jaką może uzyskać pomieszczenie do uprawy. Jasne, za dobry panel LED nadal zapłacisz trochę więcej niż zestaw HID o podobnej wydajności (choć ceny wciąż spadają i nie odbiegają od konkurencji), ale mają one wiele zalet. W dzisiejszych czasach naprawdę nie ma powodu, aby nie używać panelu LED, chyba że po prostu Cię na niego nie stać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.