Efekty i Korzyści THC

Jeśli jesteś nowy w świecie konopi indyjskich, istnieje duża szansa, że interesuje Cię THC (lub Tetrahydrokannabinol), najczęściej występujący kannabinoid w roślinach. THC jest odpowiedzialne za wiele efektów zmieniających stan, tak często związanych z używaniem konopi indyjskich. Nowicjusze mają zwykle wiele pytań na temat tego psychoaktywnego kannabinoidu i nie brakuje wokół niego nieporozumień.

Co to jest THC?

Tetrahydrokannabinol (THC) jest prawdopodobnie najbardziej znanym związkiem chemicznym występującym w konopiach. Jest odpowiedzialny za wiele zmieniających nastrój efektów marihuany. Mówiąc dokładniej, należy do kategorii związków chemicznych zwanych kannabinoidami. Kannabinoidy to rodzina związków wchodzących w interakcje z układem endokannabinoidowym w naszym organizmie.

Chociaż THC może być prawdopodobnie najbardziej znanym kannabinoidem, obecnie zidentyfikowano ich aż 100. I chociaż THC jest czasami uważane za synonim działania marihuany, nie jest to jedyny związek w marihuanie, który ma działanie.

Rodzaje THC

Gotowy na odrobinę nauki o THC? Wzór chemiczny THC to C21H30O2. Oznacza to, że każda cząsteczka THC ma 21 atomów węgla, 30 atomów wodoru i dwa atomy tlenu. Ale chociaż każda cząsteczka THC ma te same składniki, istnieje kilka różnych wersji tego związku. Różne wersje nazywamy izomerami. Zasadniczo te odmiany THC mają te same „składniki”, ale są inaczej ułożone. Oznacza to, że struktura chemiczna jest inna, a co ważniejsze, inaczej oddziałują z receptorami w twoim ciele. Dlaczego to ma znaczenie? Ponieważ różne rodzaje THC mogą mieć różne efekty. Poniżej przeprowadzimy Cię przez główne rodzaje THC.

THCA

Kwas delta-9-tetrahydrokannabinolowy (THCA) jest poprzednikiem THC. Sam THCA nie jest substancją psychoaktywną, ale jest prekursorem delta-9 THC, psychoaktywnej wersji THC. THCA występuje w dużych ilościach w konopiach, gdy jest świeża, ale stopniowo zamienia się w delta-9 THC (postać psychoaktywna), gdy roślina jest palona, suszona waporyzowana lub gotowana.

THCV

Delta-9-tetrahydrokannabiwaryna (THCV) to kolejna odmiana cząsteczki THC. Jest obecny w niektórych, ale nie we wszystkich odmianach konopi. Różni się od THC tym, że cząsteczka ma grupę propylową (3 atomy węgla) zamiast grupy pentylowej (5 atomów węgla). Niektóre badania sugerują, że THCV odgrywa rolę w zmniejszaniu apetytu.

Delta-8 THC

Delta-8-tetrahydrokannabinol (delta-8 THC) to kannabinoid występujący w większości odmian konopi w niewielkich ilościach. Podobnie jak delta-9 THC, delta-8 THC ma działanie psychoaktywne, ale badania sugerują, że jest słabszy niż delta-9 THC.

Delta-9 THC

Delta-9-tetrahydrokannabinol (delta-9 THC) to wersja THC odpowiedzialna za wiele psychoaktywnych efektów marihuany. To także zmienia się w THCA, gdy jest palone, gotowane lub waporyzowane. Kiedy ktoś używa ogólnego terminu „THC” w odniesieniu do psychoaktywnego kannabinoidu, najprawdopodobniej ma na myśli delta-9 THC.

Delta-10 THC

Delta-10-tetrahydrokannabinol (delta-10 THC) jest kolejnym izomerem THC i jest również psychoaktywny. Jednak niepotwierdzone dowody sugerują, że chociaż jego działanie jest podobne do delta-9 THC, jest słabsze.

Jak działa THC?

Jak więc THC faktycznie wpływa na osobę spożywającą konopie indyjskie? Cóż, dzieje się to w wyniku złożonego procesu biologicznego — ale dobrą wiadomością jest to, że możemy podać uproszczone wyjaśnienie.

Podstawy układu nerwowego

Cofnijmy się o sekundę i przyjrzyjmy się bardzo szybko, jak działa układ nerwowy. Układ nerwowy jest w zasadzie centrum dowodzenia człowieka. Obejmuje mózg, rdzeń kręgowy i wszystkie inne nerwy, które biegną przez twoje ciało. Mózg wysyła sygnały do reszty ciała przez nerwy. Z kolei twoje ciało wysyła sygnały z powrotem przez nerwy do mózgu. Ta konwersacja sygnałów między mózgiem a ciałem jest tym, co utrzymuje cię w stanie regulacji, funkcjonowaniu i (co najważniejsze!) życiu.

Układ endokannabinoidowy

Okazuje się, że ludzie mają cały układ endokannabinoidowy wbudowany w układ nerwowy. Ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania człowieka. Ten system to rozległa sieć receptorów, które są upakowane w naszych mózgach i układzie nerwowym. Receptory te działają tak samo jak inne, ponieważ specjalizują się w rozpoznawaniu pewnych rodzajów sygnałów chemicznych. Ale receptory w układzie endokannabinoidowym są specjalnie zaprojektowane do rozpoznawania kannabinoidów. Istnieją dwa rodzaje receptorów w ESC: receptory CB1 i receptory CB2.

Naukowcy wciąż próbują zrozumieć pełne działanie układu endokannabinoidowego, ale wiemy, że odgrywa on rolę w kontrolowaniu poziomu aktywności innych neuroprzekaźników. Jak to działa? Wzmacnia niektóre sygnały mózgowe przepływające przez ciało, a czasami odrzuca inne komunikaty. Mówiąc dokładniej, receptory endokannabinoidowe wydają się odgrywać rolę w regulacji temperatury ciała, głodu, czujności i wielu innych czynników.

Organizm ludzki wytwarza własne kannabinoidy do pracy z receptorami kannabinoidowymi w całym ciele. Kannabinoidy, które produkujemy wewnętrznie, nazywane są „endokannabinoidami”. Ale w konopiach występuje również wiele kannabinoidów. THC jest jednym z nich. Ponieważ struktury chemiczne kannabinoidów w marihuanie są tak podobne do endokannabinoidów wytwarzanych naturalnie w naszym organizmie, mogą łączyć się z naszymi receptorami kannabinoidowymi i wpływać na nasz układ nerwowy.

Wiadomo, że THC wiąże się zarówno z receptorami CB1, jak i CB2, w wyniku czego wywiera szereg skutków na układ nerwowy, od zmieniających umysł po potencjalne leczenie bólu. Dlatego marihuana jest substancją „psychoaktywną”: ma wpływ na działanie naszego mózgu i układu nerwowego. Może wpływać na nasz sen, zachowanie, pamięć i wiele innych funkcji poznawczych.

Potencjalne korzyści i zastosowania THC

Mówiąc najprościej, pełny zakres efektów THC nie jest w pełni zrozumiały. Chociaż istnieje znaczna liczba badań, które mogą wskazać nam możliwe korzyści i zastosowania THC, wciąż pozostaje wiele do odkrycia.

Kolejne zastrzeżenie: oddzielenie potencjalnych korzyści THC od innych kannabinoidów może być trudne. To dlatego, że kiedy spożywasz konopie indyjskie, zwykle nie spożywasz tylko THC. Spożywasz produkt zrobiony z całej rośliny, który prawie zawsze zawiera szereg innych kannabinoidów oprócz THC. Oto krótka lista możliwych korzyści THC, które mają najlepsze wsparcie badawcze:

1. Redukcja nudności.

Syntetyczna wersja Delta-9 THC, zwana nabilonem, została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych od lat 80. XX wieku w celu zmniejszenia nudności i wymiotów. Zatwierdzenie oparto na kilku wysokiej jakości badaniach.

2. Stymulowanie apetytu i przyrostu masy ciała.

Inna syntetyczna wersja THC, dronabinol, została zatwierdzona w USA do pobudzania apetytu i przybierania na wadze. Ponownie, jego skuteczność została poparta kilkoma wysokiej jakości badaniami.

3. Radzenie sobie z bólem.

Kompleksowy przegląd kliniczny wykazał wysokiej jakości dowody potwierdzające stosowanie marihuany w leczeniu bólu przewlekłego i neuropatycznego. Niektóre z tych dowodów podkreślały rolę THC (chociaż niektóre efekty leczenia bólu mogą również pochodzić z innych kannabinoidów).

4. Regulowanie poziomu cukru we krwi.

Niektóre badania wykazały, że THC delta-9 może obniżać poziom cukru we krwi.

5. Ochrona komórek mózgowych.

Przynajmniej jedno badanie wykazało, że THC może działać jako przeciwutleniacz i może chronić neurony przed uszkodzeniem.

6. Poprawa snu.

Kilka badań wykazało, że THC może potencjalnie pomóc w zasypianiu. Stwierdzono, że THC skraca czas zasypiania w grupie pacjentów cierpiących na bezsenność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.