Czy Twoje Geny Wpływają na Działanie Marihuany

Istnieje wiele czynników wpływających na wpływ marihuany na każdą osobę. Rodzaj odmiany, moc oraz rodzaj spożycia to tylko niektóre z czynników, które roślina wnosi do równania. Ale każda osoba posiada swój własny zestaw zmiennych, takie jak procent tkanki tłuszczowej, wiek, częstotliwość spożycia i płeć, żeby wymienić tylko kilka.

Jeśli spędzałeś czas na spożywaniu marihuany z przyjaciółmi, prawdopodobnie zauważyłeś szereg reakcji na marihuanę, nawet jeśli wszyscy spożywacie tą samą odmianę marihuany. Podczas gdy niektórzy dryfują w marzeniach, wybuchach kreatywności lub napadach śmiechu, inni mogą zostać przyklejeni do kanapy, doświadczyć stanów lękowych lub paranoi.

Naukowcy, zaciekawieni tymi różnicami, rozpoczęli testy nad zbadaniem tego zagadnienia. Nauczyli się do tej pory, że nasze własne geny mogą odgrywać rolę w tym, jak wpływa na nas marihuana.

Badanie przeprowadzone w 2019 roku przez naukowców z Canada’s University of Western Ontario skupiło się na tym, jak konopie indyjskie mogą wywoływać tak różnorodne skutki u poszczególnych osób. Badanie przeprowadzone na gryzoniach pozwoliło naukowcom zidentyfikować docelowe obszary w mózgu, które mogą wywoływać wysoce negatywne lub wysoce satysfakcjonujące efekty.

Naukowcy odkryli, że w mózgu szczura THC – psychoaktywny związek konopi odpowiedzialny za haj – może wywoływać satysfakcjonujące efekty w najbardziej przedniej części mózgu, czyli w obszarze zwanym jądrem półleżącym. Region ten odgrywa kluczową rolę w obwodzie przyjemności i nagrody w mózgu, głównie za pośrednictwem neuroprzekaźników dopaminy, ważnej dla motywacji, pobudzenia, nagrody i funkcji wykonawczych, oraz serotoniny, która pomaga ustabilizować nastrój i wywołuje uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia.

Jednak jądro półleżące nie jest wyłącznie odpowiedzialne za przetwarzanie uczuć nagrody lub przyjemności. Region zajmuje się również „przetwarzaniem niechęci”, które pozwala ludziom i zwierzętom identyfikować zagrożenia i reagować na nie. Jeśli THC wiąże się z receptorami w przedniej części tego regionu, bardziej prawdopodobne jest, że w odpowiedzi na THC odczuwasz niepokój, paranoję i inne negatywne doświadczenia psychiczne i emocjonalne.

Jeden z naukowców zaangażowanych w badanie powiedział: „Ponieważ nagroda i awersja są wytwarzane przez odrębne anatomicznie obszary, różne efekty między osobnikami są prawdopodobnie spowodowane zmiennością genetyczną prowadzącą do zróżnicowanej wrażliwości każdego obszaru”. Inne badania nad marihuaną i naszymi genami pojawiły się w dziedzinie badań nad uzależnieniami. Ogólnie rzecz biorąc, badania nad uzależnieniem wykazały, że geny mogą odgrywać znaczącą rolę w tym, jak uzależniasz się od marihuany (lub jakiejkolwiek innej substancji).

Podczas gdy niektórzy twierdzą, że uzależnienie od konopi indyjskich nie istnieje, zmienność w szczególności jednego genu, CHRNA2, może zwiększać ryzyko uzależnienia od marihuany. Jednak zdefiniowanie uzależnienia od konopi indyjskich może być bardzo trudne, ponieważ badania nad nadużywaniem substancji często łączą uzależnienie z nałogiem.

Oprócz genetyki, inne czynniki odgrywające rolę w uzależnieniu to status społeczno-ekonomiczny, dostęp do substancji, otaczające środowisko oraz traumatyczne wydarzenia.

Inna zmienność genetyczna może wystąpić w obrębie receptorów kannabinoidowych w organizmie, zwanych CB1 i CB2. Jak dotąd naukowcy zidentyfikowali do 15 odmian samych receptorów CB1. Naukowcy odkryli również co najmniej siedem odmian receptora CB2.

Te mutacje genetyczne, które mogą mieć znaczący wpływ na Twoje zdrowie, mogą również zmienić reakcję organizmu na substancje takie jak marihuana. Następnie istnieje ponad 11 odmian genu zwanego FAAH, odpowiedzialnego za chemiczny rozkład kannabinoidu zwanego anandamidem.

Sposób, w jaki te szczególne odmiany genetyczne oddziałują konkretnie na spożycie konopi indyjskich przez osobę, nie jest szeroko badany ani rozumiany.

Czy uważasz, że geny odgrywają rolę w sposobie, w jaki konopie indyjskie wpływają na Ciebie? Dlaczego lub dlaczego nie? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.