Medyczna Marihuana Poprawia Jakość Życia Seniorów

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z dwóch uniwersytetów wykazało, że medyczne stosowanie konopi indyjskich poprawia jakość życia seniorów. W tym tygodniu w czasopiśmie Clinical Gerontologist opublikowano raport „Ocena skutków zdrowotnych użytkowania medycznej marihuany wśród osób starszych: Mieszkańcy Kolorado i Illinois”.

Aby przeprowadzić badanie, zespół naukowców powiązanych z University of Illinois i University of Iowa przeprowadził ankietę wśród 139 seniorów na temat używania przez nich medycznej marihuany oraz efektów, jakich doświadczyli w ciągu jednego roku. Naukowcy ustalili, że medyczne używanie konopi indyjskich przez osoby w wieku powyżej 60 roku życia wykazało pozytywny związek z poprawą jakości życia związanej ze zdrowiem (HRQL) badanych.

Badanie ujawniło „silny pozytywny związek” między częstotliwością zażywania konopi indyjskich przez osoby badane a zgłaszaną przez samych siebie poprawą doświadczanego bólu, wykorzystaniem opieki zdrowotnej i ogólną jakością życia związaną ze zdrowiem. Osoby badane nie zgłosiły statystycznie istotnego związku ze stosowaniem medycznej marihuany i działaniami niepożądanymi.

Autorzy badania napisali, że „zidentyfikowali silny pozytywny związek między wyższą częstotliwością używania konopi indyjskich a poprawą wyników HRQL i HCU [wykorzystania opieki zdrowotnej]”.

Im więcej marihuany tym lepiej

Naukowcy zauważyli również, że Ci uczestnicy, którzy częściej używali medycznej marihuany, doświadczali największej poprawy swojego zdrowia.

„Modelowanie regresji wskazało również na silny pozytywny związek między wyższą częstotliwością używania konopi indyjskich a zgłaszanymi przez siebie poprawami objawów doświadczanego bólu” – kontynuowali. „Pozytywny związek między prawie codziennym używaniem a ulepszonymi raportami dostarcza dalszych dowodów na postrzeganą wartość medycznej marihuany jako terapeutycznego podejścia do leczenia bólu”.

Paul Armentano, zastępca dyrektora National Organisation for the Reform of Marijuana Laws (NORML), powiedział w czwartek, że wielu starzejących się Amerykanów decyduje się leczyć bóle związane ze starzeniem się i innymi schorzeniami za pomocą marihuany, wybierając roślinę zamiast produktów farmaceutycznych. Badanie opublikowane w zeszłym roku w czasopiśmie JAMA Internal Medicine wykazało, że wskaźnik zażywania konopi indyjskich przez osoby powyżej 65 roku życia gwałtownie i stabilnie wzrasta.

„Te wyniki nie są zaskakujące” – powiedział Armentano w komunikacie prasowym. „Wielu seniorów prawdopodobnie eksperymentowało z konopiami indyjskimi w młodości i teraz powraca do niej stosując roślinę jako potencjalną terapię mającą na celu złagodzenie wielu objawów zdrowotnych, które pojawiają się w starszym wieku, takich jak chroniczne stany bólowe.

Wielu seniorów doskonale zdaje sobie sprawę z listy poważnych, niepożądanych skutków ubocznych związanych z dostępnymi na receptę lekami, takimi jak opioidy, i postrzegają medyczną marihuanę jako ich realną alternatywę.”

Autorzy badania zauważyli kilka implikacji klinicznych swoich badań, w tym sugestię, że klinicyści uznają, że „starsi dorośli, którzy używają konopi indyjskich w celach medycznych, doświadczają szeregu efektów, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych”. Napisali również, że lekarze powinni wziąć pod uwagę, że tych wyników można doświadczać razem, jak i osobno.

„Chociaż wydaje się, że używanie konopi indyjskich poprawia szereg wyników zgłaszanych przez samych pacjentów, pacjenci mogą zaniżać negatywne efekty, których doświadczają, a lekarze muszą być szczególnie ostrożni, aby być w stanie obiektywnie oceniać potencjalne ryzyko oraz szkody związane z używaniem medycznej marihuany przez seniorów”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.