Skomplikowany Związek Między Cannabis, Wspomnieniami i Nostalgią

Większość ludzi wie, że marihuana wpływa na pamięć, przywracając funkcje poznawcze. Jednak czasem może na nią wpływać także negatywnie.

Panuje powszechne przekonanie, że wszystkie wspomnienia rozpuszczają się znacznie szybciej w oparach i dymie marihuany. Pamięć fotograficzna i wiedza encyklopedyczna nie są charakterystycznymi cechami stereotypu „palacza” marihuany i prawdopodobnie słusznie.

Ale pamięć ludzka nie jest prostą sprawą, podobnie jak marihuana. Wielowymiarowe, eklektyczne, tajemnicze, ciągle zmieniające się, subiektywne, osobiste – ani wspomnienia, ani skutki marihuany nie są łatwo określane, a staje się to nawet trudniejsze, kiedy jedno i drugie jest ściśle powiązane.

Marihuana może sprawić, że zapamiętasz, zapomnisz, przypomnisz sobie, a nawet sprawisz, że „zapamiętasz” rzeczy, które tak naprawdę się nie wydarzyły – to natura wydarzeń i informacji decyduje o różnicy między wspomnieniami a zapomnieniami.

Marihuana i zaburzenia pamięci

Nie jest tajemnicą, że marihuana, szczególnie codzienne, mocne jej używanie, może otoczyć umysł i pamięć mgłą tak gęstą, że nigdy nie będzie się w stanie naprawdę rozproszyć.

Na przykład, badanie opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine wykazało, że intensywne używanie konopi indyjskich trwale utrudnia pamięć werbalną w średnim wieku. Naukowcy podzielili uczestników na dwie grupy – ciężko zażywających konopie indyjskie w jednej, a osoby powstrzymujące się od narkotyków i stosujący marihuanę okazjonalnie w drugiej, i kazali wszystkim zapamiętać listę słów. Po 25 minutach ciężcy użytkownicy konopi zapamiętali mniej słów niż osoby z grupy drugiej.

Ważne jest, aby pamiętać, że badanie koncentrowało się na codziennych użytkownikach cannabis, takich jak osoby palące marihuanę codziennie przez 5 lat.

Marihuana i fałszywe wspomnienia

Co bardziej zaskakujące, to fakt, że marihuana może w rzeczywistości skłonić ludzi do myślenia, że ​​coś się wydarzyło, lub stworzyć „fałszywe wspomnienia”, jak nazywają to eksperci. Universitat Autonoma de Barcelona i Bellvitge Institute for Biomedical Research przeprowadził badanie, które sprawdziło te fałszywe wspomnienia. Jednak zamiast zapamiętywania i przywoływania słów przez badaczy, naukowcy podali uczestnikom listę słów, a po kilku minutach kolejną, składającą się głównie z tych samych słów, ale z kilkoma dodanymi – niektóre związane z oryginalnymi, a niektóre całkowicie niepowiązane. Uczestnicy musieli wybrać, które słowa były pierwotnie na liście.

W „pułapkę” wpadło więcej osób będących użytkownikami marihuany. Może to wynikać z rozbieżnych myśli i skojarzeń, które często powodują konopie indyjskie, ale to tylko spekulacja.

Marihuana i poprawa pamięci

Ale zapewne najbardziej zaskakujące odkrycia pochodzą z zeszłego roku z Uniwersytetu w Bonn. Badanie wykazało, że marihuana może odwrócić proces starzenia się mózgu na modelu myszy.
Ze względu na to, że myszy posiadają krótszy okres życia, ich zdolności poznawcze zaczynają się zmniejszać już w 12. miesiącu życia. Właśnie dlatego naukowcy podzielili myszy na trzy grupy – dwie, dwanaście i osiemnaście miesięcy, i podawali im małe ilości THC przez okres czterech tygodni. Następnie okazało się, że zwierzęta wykazywały funkcje poznawcze i wydajność pamięci tak dobrą, jak dwumiesięczne myszy.

„Aplikacja marihuany całkowicie odwróciła utratę wydajności u starych zwierząt” – poinformował profesor Andreas Zimmer z Instytutu Psychiatrii Molekularnej na Uniwersytecie w Bonn oraz członek Cluster of Excellence ImmunoSensation.

Zimmer przypisuje to zjawisko podobieństwu między THC a działaniem kannabinoidów wytwarzanych naturalnie w organizmie, ponieważ badanie wykazało, że mózgi myszy bez funkcjonujących receptorów dla THC starzeją się znacznie szybciej.

„Wraz z wiekiem ilość kannabinoidów naturalnie powstających w mózgu zmniejsza się”, mówi Zimmer. „Kiedy aktywność układu kannabinoidowego spada, zauważamy szybkie starzenie się w mózgu.”

THC pomogło zwiększyć liczbę połączeń między komórkami nerwowymi w mózgach myszy, odwracając w ten sposób „zegar molekularny”, jak mówi Zimmer.

Marihuana i nostalgia

Chociaż żadne badania nie wykazały związku między konopiami indyjskimi a nostalgią, niektóre bardziej emocjonalne, głęboko ludzkie aspekty naszego związku z kwiatem najlepiej mogą wyjaśnić prawdziwi miłośnicy cannabis, nie twarda nauka i zimne fakty.

Marihuana może sprawić, że poczujesz się dotykać głębszego momentu. Wszyscy wiemy, jak bardzo marihuana poprawia odbiór muzyki oraz sztuki – i czy nie jest to jeden z najprostszych sposobów na podróżowanie w czasie.

Zapachy mogą również wywoływać silne wspomnienia. Konopie potęgują nasz zmysł węchu, więc im bardziej „czujesz” zapach, tym bardziej żywa będzie twoja pamięć, gdy aromat ponownie uderzy cię w nozdrza.Są nawet osoby, które odczuwają tęsknotę za poszczególnymi odmianami konopi i szczególnymi zbiorami tej samej rośliny. Nawet pośrednio, konopie są często początkiem wspomnień – to pretekst, katalizator, ta specjalna dodatkowa przyprawa do tak wielu sytuacji, których posmak trwa długo po ich wydarzeniu się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.