Co to jest CBDA?

Co to jest CBDA i jakie są korzyści stosowania tego kannabinoidu?

CBDA (kwas kannabidiolowy) jest jednym z wielu związków wytwarzanych przez cannabis oraz konopie. Pod wpływem czasu oraz ciepła, CBDA przekształca się w lepiej znany kannabinoid CBD.

Kannabinoidy to substancje, które oddziałują z naszymi ciałami, powodując efekty medyczne oraz rekreacyjne – od łagodzenia bólu i stresu po euforię. Prawdopodobnie słyszałeś o CBD i THC – są to najbardziej znane kannabinoidy i oba pierwotnie wywodzą się od prekursora – kannabinoidu znanego jako CBGA (kwas kannabigerolowy).

CBGA przekształca się w trzy główne związki prekursorowe kannabinoidów, w zależności od tego, które enzymy roślinne są aktywowane:


• THCA (kwas tetrahydrokannabinolowy)
• CBCA (kwas kannabichromenowy)
• CBDA (kwas kannabidiolowy).

Kiedy poprzez wystawienie rośliny cannabis na działanie ciepła lub światła słonecznego następuje proces zwany dekarboksylacją, CBDA przekształca się w CBD. Innymi słowy, CBDA jest surową postacią lub poprzednikiem CBD.

Obecnie CBDA zwykle znajduje się w kapsułkach, nalewkach oraz produktach wykorzystania miejscowego. Wiele osób nawet wyciska surową marihuanę, aby uzyskać CBDA.

Ale co takiego zawdzięczamy CBDA i dlaczego jest to tak ważne?
Potencjalne medyczne zalety CBDA

Podczas gdy większość kannabinoidów wiąże się bezpośrednio z receptorami CB1 lub CB2, CBDA nie działa w ten sposób. Zamiast tego, CBDA oddziałuje z układem endokannabinoidowym poprzez hamowanie enzymu cyklooksygenazy-2 (COX-2). Enzymy COX-2 są związane ze stanem zapalnym występującym po razie lub infekcji, więc blokując enzymy COX-2, CBDA może złagodzić zapalenie i związany z nim ból.

W jednym badaniu przeprowadzonym na modelu gryzoni, naukowcy odkryli, że CBDA wpływa na poziomy serotoniny, substancji chemicznej wytwarzanej przez komórki nerwowe, pomagając w sygnalizacji między komórkami. Serotonina jest niezbędna do podstawowych funkcji człowieka, takich jak zdolności motoryczne, spanie, jedzenie, trawienie i emocje.

Szereg stresorów, w tym radioterapia i chemioterapia, powoduje uwalnianie się nadmiaru serotoniny, powodując nudności i wymioty. Podczas gdy wymioty można zwykle kontrolować za pomocą leków, nudności są trudniejsze do opanowania. Wielu pacjentów z rakiem twierdzi, że nudności powodują znacznie więcej stresu niż wymioty, ponieważ nudności są nieustannie doświadczanym uczuciem. W rzeczywistości co piąty pacjent rozważa przerwanie leczenia raka, aby tylko nie musieć doświadczać nudności.

Naukowcy wykazali, że CBDA może wpływać na receptory 5-HT wytwarzające serotoninę w organizmie, wskazując na potencjalne zastosowanie CBDA jako leku na nudności/ wymioty wywoływane chemioterapią (CINV) i innych stanów, które wywołują te objawy. Potrzebne są jednak dalsze badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.