Niedobory boru w uprawie marihuany

Niedobory boru mogą szkodzić uprawie marihuany zmniejszając końcowe zbiory. Ze względu na to, że każdy hodowca chce uzyskać jak najlepszą wydajność jak to możliwe, wczesne wykrycie niedoborów może mieć ogromne znaczenie.

Rośliny stosują bor do transportu cukrów, metabolizowania azotu oraz tworzenia białek. Ale co najważniejsze, jest on stosowany z wapniem do tworzenia nowych komórek roślinnych oraz generowania nowego wzrostu. Rośliny mają ogromne zapotrzebowanie na bor, ponieważ jest on również stosowany do rozwoju owoców, nasion oraz do zapylania.

Niedobory bory występują głównie w roślinach cannabis, które nie zostały odpowiednio podlane lub u tych, które rosną w bardzo suchym środowisku o bardzo niskiej wilgotności.

Niedobór boru jest stosunkowo rzadkim niedoborem, ale może prowadzić do zahamowania rozwoju liści oraz systemu korzeniowego. Nieleczony może naprawdę mocno wpłynąć na nasze końcowe zbiory.

Nawet jeśli objawy mogą być dość oczywiste, bardzo łatwo jest pomylić niedobór boru z niedoborem wapnia, ponieważ rośliny potrzebują boru, aby właściwie wykorzystać wapń. Bardzo często niedobór boru łączy się z niedoborem azotu lub potasu, ponieważ rośliny potrzebują potasu oraz azotu do właściwego przetwarzania boru (aby następnie przetworzyć wapń).

OZNAKI NIEDOBORU BORU

Pierwsze widoczne oznaki niedoboru objawiać będą się w spowolnionym lub nieprawidłowym wzroście górnych liści cannabis. Koncówki nowych liści wykazywać będą skręcony wzrost, zwijanie się a nawet umieranie. Nieprawidłowemu wzrostowi towarzyszy zwykle żółknięcie liści oraz pojawianie się brązowych plam.

Niedobór boru nie tylko wpływa na wzrost nowych liści, ale także na system korzeniowy (objawy są mniej widoczne). Niedobór może hamować wzrost nowych korzeni lub powodować nieprawidłowy wzrost korzeni. Dotknięte mogą również zostać pędy rośliny, które stają się zarówno puste jak i słabe.

LECZENIE NIEDOBORU BORU

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę w walce z niedoborem boru jest upewnienie się, że stosujesz odpowiednie składniki odżywcze. Jest to łatwiejsze niż można sobie wyobrazić, ponieważ większość wód kranowych zawiera już w sobie bor. Aby pozbawić rośliny boru musiałbyś stosować specjalnie przefiltrowanej wody. Większość wysokiej jakości gleb również zawiera wystarczające ilości boru.

ZNACZENIE ODPOWIEDNIEGO POZIOMU PH

Przechodząc od składników odżywczych, dochodzimy do kwestii poziomów pH oraz wybranego podłoża uprawowego. Jeśli poziom pH nie jest prawidłowy, korzenie nie są w stanie wchłaniać odpowiednich oraz potrzebnych składników odżywczych, a zatem bardzo łatwo o wystąpeinie niedoborów. Jeśli chodzi o niedobory, bor wydaje się być najskuteczniej absorbowany przez korzenie roślin przy poziomie pH wynoszącym od 6,0 do 6,5. Chociaż większość hodowców utrzymuje poziom pH między 6,0-7,0, bor wydaje się najlepiej wchłaniać kiedy wynosi on poniżej 6,5. Jeśli chodzi o ustawienia hydroponiczne, mówi się, że korzenie roślin najskuteczniej absorbują bor jeśli pH wynosi poniżej 6,2.

Kiedy rośliny mają zapewniony odpowiedni poziom pH oraz wymagane składniki odżywcze, pozostaje tylko kwestia podlewania. Podlewanie roślin częściej (ale nie za dużo) jest najbardziej odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli jednak poziom wilgotności jest zbyt niski, możesz rozważyć zakupienie nawilżacza powietrza. Poziom wilgotności w przestrzeni uprawy nie powinien spać poniżej 25 procent.

PODSUMOWANIE

Jeśli spełniłeś wszystkie wymienione powyżej warunki, twoje rośliny powinny powrócić do zdrowia w ciągu kilku dni – do tygodnia, w zależności od tego jak poważne były uszkodzenia spowodowane niedoborem boru. Dotknięte niedoborem rośliny nie wyzdrowieją, ale nowy wzrost powinien pojawić się niedługo po zakończeniu leczenia i nie powinien on wykazywać żadnych nieprawidłowości. Jeśli problem będzie się powtarzał, zawsze możesz odpowiednio przepłukać rośliny marihuany wodą o zrównoważonym poziomie pH.

Mimo opisania przez nas warunków, w których może wystąpić niedobór boru, pamiętaj, że może on także być powodowany przejściowymi, ale stresującymi warunkami, i zniknie sam z siebie, kiedy warunki uprawy powrócą do normy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.