Nie, stosowanie cannabis nie obniża IQ

Nie, stosowanie cannabis nie obniża IQ, CBDLeczy.pl

Nie, stosowanie cannabis nie obniża twojego IQ.

Badanie Duke University znalazło się w czołówce międzynarodowych wiadomości, gdyż próbowało znaleźć związek między regularnym stosowaniem marihuany a spadkiem IQ wśród nastolatków. Inni naukowcy zakwestionowali odkrycia niemal natychmiast: Columbia University’s Carl Hart odnotowało bardzo małą próbkę często stosujących cannabis użytkowników, co doprowadziło do zakwestionowania, jak bardzo generalizowane były wyniki.

Następnie kolejne badanie opublikowane 6 miesięcy później w tym samym czasopiśmie dowiodło, że badanie Duke nie wzięło pod uwagę wielu czynników:

„Chociaż byłoby zbyt silnym stwierdzenie, że wyniki zostały zdyskredytowane, metodologia jest wadliwa i wnioski przyczynowe zaczerpnięto z przedwczesnych wyników.” – podsumował.

Jednak nowe badanie z University College of London dostarcza jeszcze mocniejszych dowodów na to, że ustalenia Duke’a były błędne. Badanie opiera się na znacznie większej próbie nastolatków niż badanie Duke’a – 2612 dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii w Bristolu w 1991 i 1992 roku. Badacze sprawdzili IQ dzieci w wieku 8 lat i ponownie w wieku 15 lat, stwierdzając:

„brak związku między stosowaniem pochodnym cannabis a niższym ilorazem inteligencji w wieku lat 15”, biorąc pod uwagę czynniki zakłócające – spożywanie alkoholu, stosowanie papierosów, edukację matek i inne. – Nawet ciężkie stosowanie marihuany nie jest związane ze spadkiem IQ.

„W szczególności stwierdzono, że spożywanie alkoholu jest silnie związane ze spadkiem IQ” – napisali autorzy. „Nie znaleziono żadnych innych czynników, które pozwalałyby przewidzieć zmianę ilorazu inteligencji”.

Całkiem uzasadnione może być jednak założenie, że intensywne stosowanie marihuany – lub jakiejkolwiek innej substancji – w latach nastoletnich może doprowadzić do słabych wyników w nauce. Stąd dla państw, które je legalizują, sensowne jest ograniczenie legalnego stosowania marihuany do poziomu 21 lub 18 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.