Nie, stosowanie cannabis nie obniża IQ

Nie, stosowanie cannabis nie obniża twojego IQ.

Badanie Duke University znalazło się w czołówce międzynarodowych wiadomości, gdyż próbowało znaleźć związek między regularnym stosowaniem marihuany a spadkiem IQ wśród nastolatków. Inni naukowcy zakwestionowali odkrycia niemal natychmiast: Columbia University’s Carl Hart odnotowało bardzo małą próbkę często stosujących cannabis użytkowników, co doprowadziło do zakwestionowania, jak bardzo generalizowane były wyniki.

Następnie kolejne badanie opublikowane 6 miesięcy później w tym samym czasopiśmie dowiodło, że badanie Duke nie wzięło pod uwagę wielu czynników:

„Chociaż byłoby zbyt silnym stwierdzenie, że wyniki zostały zdyskredytowane, metodologia jest wadliwa i wnioski przyczynowe zaczerpnięto z przedwczesnych wyników.” – podsumował.

Jednak nowe badanie z University College of London dostarcza jeszcze mocniejszych dowodów na to, że ustalenia Duke’a były błędne. Badanie opiera się na znacznie większej próbie nastolatków niż badanie Duke’a – 2612 dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii w Bristolu w 1991 i 1992 roku. Badacze sprawdzili IQ dzieci w wieku 8 lat i ponownie w wieku 15 lat, stwierdzając:

„brak związku między stosowaniem pochodnym cannabis a niższym ilorazem inteligencji w wieku lat 15”, biorąc pod uwagę czynniki zakłócające – spożywanie alkoholu, stosowanie papierosów, edukację matek i inne. – Nawet ciężkie stosowanie marihuany nie jest związane ze spadkiem IQ.

„W szczególności stwierdzono, że spożywanie alkoholu jest silnie związane ze spadkiem IQ” – napisali autorzy. „Nie znaleziono żadnych innych czynników, które pozwalałyby przewidzieć zmianę ilorazu inteligencji”.

Całkiem uzasadnione może być jednak założenie, że intensywne stosowanie marihuany – lub jakiejkolwiek innej substancji – w latach nastoletnich może doprowadzić do słabych wyników w nauce. Stąd dla państw, które je legalizują, sensowne jest ograniczenie legalnego stosowania marihuany do poziomu 21 lub 18 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.