Kannabinoidy pomagają odzyskiwać funkcje motoryczne po udarze mózgu

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Stroke, aktywacja receptora kannabinoidowego typu 2 (CB2R) – coś, co naturalnie może zrobić marihuana oraz kannabinoidy – może zwiększyć „liczbę nowych neuronów korowych oraz niewykluczone, że wzmacnia proces odzyskiwania funkcji motorycznych po przejściu udaru.”

„Udar mózgu jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych, która charakteryzuje się zaburzeniami fizycznymi, poznawczymi oraz emocjonalnymi. Niestety, opcje farmakologicznego leczenia są ograniczone. Receptor kannabinoidowy typu 2 (CB2R) ma działanie neuroprotekcyjne w ostrej fazie udaru poprzez wyzwalanie mechanizmów przeciwzapalnych. Jednak jego rola w przewlekłym udarze nadal jest nieznana.”

W badaniu, „udar indykowano poprzez zamknięcie środkowej tętnicy mózgowej u myszy”, którym następnie podawano agonistę CB2R, który naśladuje działanie naturalnych kannabinoidów. Podawano im tę substancję raz dziennie przez kilka dni.

„Nasze wyniki potwierdzają, że CB2R jest podstawą w prowadzeniu migracji neuroblastów oraz sugerują, że aby zwiększyć liczbę nowych neuronów komórkowych u pacjentów po udarze niezbędne jest zaangażowanie układu endokannabinoidowego.”

Wyniki są podobne do wyników badań opublikowanych w ubiegłym roku w Journal of Neurochemistry, które stwierdziły, że „aktywacja CB2 chroni przed deficytami poznawczymi oraz trwałym uszkodzeniem tkanek po ich niedokrwieniu.”

Badanie z roku 2013, opublikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia w czasopiśmie Translational Stroke Research wykazało, że aktywacja receptorów kannabinoidowych znajdujących się w organizmie może zmniejszyć szkodliwe skutki udaru, a nawet całkowicie im zapobiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CBDLeczy.com - czyli medyczna marihuana i olej CBD-RSO w medycynie.